ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezes GIPH o mitach dotyczących energetyki węglowej
18.04.2019r. 06:17

"Wygaszanie energetyki węglowej i górnictwa węglowego w krótkim czasie, bez zastąpienia innymi stabilnymi źródłami energii byłoby dla Polski katastrofalne" - napisał prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej Janusz Olszowski w opinii, która ukazała się w "Rzeczpospolitej".

Jest to odpowiedź na tekst pt. "Dlaczego mamy umierać za węgiel?" dr Huberta A. Janiszewskiego, który ukazał się w gazecie 5 kwietnia br. Do tego tekstu odniósł się także redaktor Witold Gałązka z portalu netTG.pl i Trybuny Górniczej.

Prezes Olszowski wskazuje, że dr Janiszewski wprowadza Czytelnika w błąd i powiela niewiedzę.

Szef GIPH wyjaśnia, że główną przyczyną smogu jest niska emisja, czyli palenie "byle czym, w byle czym". Zdaniem dr. Janiszewskiego za śmiertelny smog odpowiadają elektrownie węglowe. Prezes Olszowski wylicza, że ze spalania pośrednich gatunków węgla, drewna, a często śmieci w przestarzałych piecach domowych czy kotłowniach komunalnych pochodzi od 80 do 90 proc.

Dr Janiszewski w swoim tekście "straszył", że co roku w wyniku powietrza zanieczyszczone CO2 umiera 40 tys. obywateli. Prezes Olszowski uświadamia doktora, że "CO2 w stężeniach emitowanych do atmosfery nie jest gazem trującym i nie może być smogowym zabójcą".

Aby ułatwić dr. Janiszewskiemu zrozumienie terminu smog, prezes Olszowski przywołuje jego definicję.
Ponadto dr Janiuszewski usilnie próbował lansować tezę, że świat odchodzi od energetyki węglowej. Tu niestety liczby nie mają litości. Prezes Olszowski przywołuje tylko kilka twardych dowodów. Pierwszy: w 2018 r. zużycie węgla na świecie wzrosło i osiągnęło poziom sprzed 20 lat, a jego udział w produkcji energii elektrycznej rośnie i osiągnął poziom 38 proc. Drugi: na świecie buduje się lub planuje się budowę 1600 elektrowni węglowych, a sama Międzynarodowa Agencja Energii prognozuje zwiększenie konsumpcji węgla do roku 2040.

Dr Janiszewski jest wielkim fanem odnawialnych źródeł energii. W jego opinii powinny być one "najistotniejszym źródłem pozyskania energii". Prezes Olszowski nie neguje ich miejsca w systemie elektroenergetycznym, ale na pewno nie w takiej roli jak widzi to dr Janiszewski. Szef GIPH przypomina, że OZE nie są stabilne i dostarczają prąd tylko wtedy, gdy wieje wiatr lub świeci słońca. Elektrowniom węglowym pogoda nie jest straszna.

Dr Janiszewski na szali położył także bezpieczeństwo energetyczne i postulował w swoim tekście uzależnienie kraju od dostaw energii z importu lub od gazu naturalnego (z importu) a także demonopolizację Polskich Sieci Energetycznych.

"Naleganie na wygaszanie energetyki węglowej (przy okazji także całego górnictwa węglowego) w krótkim czasie, a nie zastąpienie jej innymi - podkreślam - stabilnymi źródłami, byłoby dla Polski katastrofalne" - stwierdza prezes Olszowski, który na zakończenia zadaje także pytanie: Czyje interesy reprezentuje dr Hubert A. Janiszewski?
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

KOMENTARZE ( 3 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Jarek 18.04.2019r. 08:03
MAGAZYNY ENERGII- będą podstawą systemu energetycznego, a BEZPALIWOWE OZE będzie je "napełniać" (albo... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 1 | Najnowsza odpowiedź: 18-04-2019r. 11:24 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: jaki 18.04.2019r. 08:10
Jak to czyje interesy.Angeli.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE