ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tauron Wydobycie: pożar endogeniczny w likwidowanym wyrobisku
18.04.2019r. 11:38

Do pożaru endogenicznego w zakładzie górniczym Sobieski w Jaworznie doszło w likwidowanym wyrobisku ścianowym - podał w czwartek właściciel kopalni, spółka Tauron Wydobycie. W zdarzeniu nikt nie został poszkodowany, nie ma też ono wpływu na produkcję.

O pożarze endogenicznym, stwierdzonym 500 metrów pod ziemią w jaworznickiej kopalni Sobieski, poinformowało w czwartek rano Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK).

Pożar stwierdzono krótko po północy, z zagrożonego rejonu wycofano 90 pracowników bez użycia pochłaniaczy i aparatów ucieczkowych. Podczas powstawania zagrożenia i wycofywania załogi nikt nie doznał obrażeń. Trwa akcja przeciwpożarowa polegająca na schładzaniu calizny węglowej wodą - podały służby kryzysowe wojewody śląskiego.

W czwartek przed południem informację na temat zdarzenia rozesłał też Daniel Iwan z zespołu relacji z otoczeniem spółki Tauron Wydobycie. Jak zaznaczył, podniesione stężenia gazów w powietrzu kopalnianym stwierdzono w likwidowanym wyrobisku ścianowym, czyli przestrzeni, gdzie już zakończono wydobycie węgla.

Iwan podkreślił, że skuteczny monitoring pomiarowy pozwolił na wykrycie zdarzenia w jego początkowej fazie. Bezpiecznie wyprowadzono załogę, wyznaczono strefę zagrożenia, a rejon został zabezpieczony posterunkami obserwacyjnymi. Przystąpiono do rozpoznania przyczyn, powołano sztab akcji i rozpoczęto działania mające na celu likwidację zagrożenia.
"W zdarzeniu nikt nie został poszkodowany i nie ma ono wpływu na produkcję zakładu górniczego" - zapewnił przedstawiciel Tauronu Wydobycie.

Pożary endogeniczne to naturalne i stosunkowo częste zjawisko w górnictwie. Powodem ich powstawania jest samozagrzanie węgla w tzw. zrobach ściany wydobywczej, czyli w miejscach po eksploatacji węgla. W tego typu przypadkach zwykle nie występuje otwarty ogień, ale zadymienie i podwyższona temperatura. Pożary endogeniczne są zwykle wykrywane przez kopalniane czujniki, które alarmują o podwyższonych stężeniach tlenku węgla i innych gazów.

Pożar w kopalni Sobieski nie był jedynym niebezpiecznym zdarzeniem, do którego doszło minionej doby w kopalniach węgla w woj. śląskim. W środę wieczorem w doszło do wypadku w kopalni Knurów-Szczygłowice: 850 m pod ziemią oderwały się skały stropowe, raniąc dwóch górników. Są lekko poszkodowani, trafili do szpitali w Katowicach-Ochojcu i Rybniku - podało WCZK.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE