ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Tobiszowski: ok. 140 mld zł inwestycji w energetykę wiatrową na morzu w ciągu 20 lat
18.04.2019r. 16:05

Ok. 140 mld zł mogą kosztować w najbliższych niespełna 20 latach polskie inwestycje w energetykę wiatrową na morzu - ocenia wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski. Zapowiedział, że założenia ustawy umożliwiającej rozwój tego typu energetyki będą gotowe w drugiej połowie roku.

Podczas czwartkowego spotkania prasowego w Katowicach wiceminister zadeklarował, że pierwsze morskie farmy wiatrowe powinny pojawić się w Polsce około 2026-2027 roku. Wskazywany wcześniej termin 2025 roku ocenił jako "ambitny i będący w zasięgu", ale trudny do osiągnięcia.

"Naszą ambicją jest, żeby do 2040 roku poczynić między 9 a 10 GW inwestycji w energetykę wiatrową na morzu" - mówił Tobiszowski.

Wiceminister poinformował, że toczące się w resorcie energii prace nad założeniami ustawy o rozwoju energetyki wiatrowej na morzu koncentrują się na wypracowaniu systemowych rozwiązań dla realizacji i funkcjonowania inwestycji w odnawialne źródła energii na Bałtyku.

Ustawa ma dać gwarancje rozwoju sektora morskiej energetyki wiatrowej, określanego jako tzw. drugi filar OZE. Chodzi także o zapewnienie innowacji oraz udziału lokalnego przemysłu w rozwoju tego segmentu energetyki. Według wiceministra, ambitnym celem jest przyjęcie ustawy jeszcze w obecnej kadencji parlamentu.

"Rozpoczęliśmy rozmowy z wszystkimi graczami na rynku - zarówno prywatnymi jak i tymi związanymi ze Skarbem Państwa - na temat tego, jakie rozwiązania powinny znaleźć się w tzw. ustawie offshorowej" - powiedział Tobiszowski, tłumacząc że do rozstrzygnięcia są m.in. kwestie środowiskowe, definicyjne oraz reguły przyłączenia "wyspy" wiatrakowej do systemu energetycznego.

Wiceminister ocenił, że regulacje dotyczące offshore będą wymagały zmian w wielu różnych ustawach. Konieczne będzie także zbudowanie - poprzez odpowiednie przepisy - systemu serwisowego oraz systemu kontroli i nadzoru technicznego morskiej energetyki wiatrowej.

Wiceszef resortu energii przypomniał także, że w ministerstwie trwają prace nad dwiema nowelizacjami ustawy o odnawialnych źródłach energii - obydwie mają być przyjęte jeszcze w tym roku. Pierwsza, która ma być uchwalona do końca czerwca, ma służyć przede wszystkim osiągnięciu celu 15-procentowego udziału OZE w krajowym zużyciu energii w 2020 roku oraz umożliwieniu przeprowadzenia aukcji OZE jeszcze w 2019 r.
Według Tobiszowskiego, po rozstrzygnięciu planowanych na ten rok aukcji dotyczących wsparcia energetyki wiatrowej, zakontraktowana powinna być całość wymaganego do roku 2020 r. 15-procentowego udziału energii ze źródeł odnawialnych w jej krajowym zużyciu, choć prawdopodobnie nie wszystkie instalacje bądą do tego czasu uruchomione.

"W tym roku - realnie w drugiej połowie, po ogłoszeniu aukcji - będziemy mieli podpisane 15 proc. umów, czyli naszego zobowiązania wobec Komisji Europejskiej w zakresie udziału OZE w systemie energetycznym. Powiem uczciwie, że będziemy mieć napięty terminarz, aby zdążyć do 2020 roku te 15 proc. zrealizować. To jednak pokazuje, że te zobowiązania na pewno będą zrealizowane, bo umowy będą wymagały przedstawienia harmonogramu realizacji. Polska będzie mogła tylko przyspieszać kwestie realizacyjne, ale nie będzie już wątpliwości, czy będziemy mieć wypełniony limit" - tłumaczył wiceminister.

Pierwsza nowelizacja ma także przedłużyć termin obowiązywania umów przyłączeniowych dla istniejących projektów OZE oraz wprowadzić przepisy wzmacniające mechanizm tzw. gwarancji pochodzenia.

Druga, szersza nowelizacja ustawy o OZE, zaplanowana na drugie półrocze 2019 r., ma sprzyjać ewolucji rynku energetycznego zgodnie z założeniami Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku oraz z unijnymi dyrektywami. Chodzi m.in. o uporządkowanie systemu świadectw pochodzenia, umożliwienie rozwoju wysokosprawnej kogeneracji OZE, wprowadzenie do sieci biometanu z OZE, a także zmiany umożliwiające tzw. repowering i modernizację instalacji OZE.

"Ta ustawa powinna zbudować pewien system we wszystkich obszarach energetyki odnawialnej i spowodować przyspieszenie inwestycji w OZE" - podkreślił Tobiszowski. Jak mówił, projekt był szeroko konsultowany z zainteresowanymi środowiskami, a wiele zgłoszonych uwag będzie ujętych w projekcie.

Trwają także prace nad projektem nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, które - według wiceministra - powinny zakończyć się do połowy tego roku. Wśród kluczowych celów nowelizacji jest m.in. określenie poziomów tzw. NCW (narodowy cel wskaźnikowy) do roku 2024, a także korekta NCW na rok 2020. Resort zakłada, że efektywne NCW w tym zakresie osiągnie poziom ok. 5,6 proc. Planowany jest wzrost obligatoryjnego tzw. blendingu dla oleju napędowego oraz rozliczanie tego obowiązku w cyklu rocznym. Powstaną też przepisy wykonawcze służące rozpoczęciu produkcji zaawansowanych biopaliw (coHVO) w krajowych rafineriach.

Dodaj nowy Komentarze ( 8 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 6 )


Autor: Spejson 19.04.2019r. 01:20
Morskie wiatraki to kolejny sposób na okradanie Polaków. Najdroższe źródła energii, tak drogie że nawet istniejący system dotowania wiatraków lądowych jest dla nich niewystarczający i trzeba tworzyć specjalny nowy system, który zagwarantuje "sprytnym" inwestorom krociowe zyski i dwucyfrowe zwroty z inwestycji, niespotykane w innych sektorach energetyki. Za to wszystko zapłacą obywatele: najpierw poprzez upadek polskiego przemysłu dobitego wysokimi cenami prądu, a potem biedą gospodarstw domowych i ubóstwem energetycznym. Wszystko w imię napychania kieszeni grupy zagranicznych biznesmenów z Norwegii i Danii. No i państwowych spółek z ich politycznym menydżmentem.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: taktak 19.04.2019r. 07:20
Akurat morskie farmy wiatrowe mogą funkcjonować bez wsparcia do produkowanej energii elektrycznej, wystarczy wsparcie do budowy z funduszy UE.
Jednak słusznie obawiasz się uchwalenia w ustawie przepisów o wsparciu do energii z morskich wiatraków, którego koszty obciążą odbiorców energii elektrycznej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Spejson 19.04.2019r. 22:36
Najpierw piszesz, że mogą funkcjonować bez "wsparcia", a potem, że jednak potrzebują. Nic dziwnego, to jest prawie najdroższe źródło energii, droższe są tylko biogazownie. Nie da się zbudować wiatraka na morzu bez jakichkolwiek dotacji, "wsparcia", ulg podatkowych itd. Wiatraki to produkty finansowe, a nie źródła energii.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Lol 20.04.2019r. 08:01
Równie dobrze można to powiedzieć o węglu w Polsce - to produkt uboczny kopalnii, wiecznie trzeba pompować kasę, restrukturyzować i tak bez końca ku radości związkowców.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: antymonopol 20.04.2019r. 17:05
Pomoc dla węgla to nie tylko topienie dziesiątków miliardów z pieniędzy podatników do nierentownego górnictwa ale też dotowanie energetyki węglowej przez odbiorców energii na współspalanie czyli największy przekręt z pseudoOZE. Do tego trzeba jeszcze dodać dopłaty do e. konwencjonalnej przez odbiorców energii do kogeneracjii węglowej, gazowej i metanowej oraz drogi rynek mocy i kilkanaście innych dodatkowych opłat które są na rachunku za energię.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Lol 19.04.2019r. 07:30
A kto Ci broni być sprytnym biznesmenem, realizować "dwucyfrowe stopy zwrotu" a zyski inwestować w nasz piękny Kraj?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 6 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE