ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Morawiecki dla Fox News o potencjalnych inwestycjach Tesli i Nord Stream 2
19.04.2019r. 08:01

Premier Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu telewizji Fox News, wypowiadając się między innymi na takie tematy jak zaproszenie Tesli do zainwestowania w Polsce, gazociąg Nord Stream 2, wydatki na obronność. Eksponował sprzyjające biznesowi środowisko w Polsce. Ocenił, że nasz kraj "staje się Doliną Krzemową Unii Europejskiej".

Morawiecki stwierdził, że w Polsce istnieją bardzo dobre warunki prowadzenia działalności gospodarczej, wskazując m.in. na względnie niskie podatki i bardzo utalentowaną siłę roboczą.

Pytany w Fox News o ulgi podatkowe, jakie Polska mogłaby zaoferować Tesli - firmie Elona Muska, premier zaznaczył, że polityka podatkowa w UE jest dość zharmonizowana, jeśli chodzi o to, co można zaoferować inwestorom, ale ponadto możemy jeszcze zaoferować trochę więcej i dlatego z takim powodzeniem wyeliminowaliśmy bezrobocie w Polsce w ciągu ostatnich czterech lat.

W poniedziałek premier poinformował na konferencji w Brukseli, że spotkał się z szefem Tesli. - Rzeczywiście rozmawiałem z panem Elonem Muskiem, czyli jedną z czołowych postaci elektromobilności - powiedział. - Trzeba poczekać parę miesięcy, żeby były z tej rozmowy jakieś kolejne kroki, ale rzeczywiście taka rozmowa się odbyła - dodał. Samą rozmowę premier ocenił jako dobrą.

Podczas wywiadu w Fox News szef rządu przekonywał, że Polska oferuje "pieniądze na szkolenie i przekwalifikowanie ludzi, na zatrudnianie ludzi, pewne ulgi dotyczące podatku od nieruchomości".

- Zainwestowaliśmy mnóstwo w elektromobilność, samochody elektryczne, czyste autobusy, czyste pociągi, sztuczną inteligencję - wszystko to jest tym, czego potrzebuje taki przemysł (motoryzacyjny, w części dotyczącej niskoemisyjnego transportu - red.), i dlatego wielu inwestorów z całego świata (...) jest zainteresowanych inwestowaniem w elektromobilność - powiedział Morawiecki.

Prowadzący zauważył, że premier mówi głównie o inwestycjach firm produkcyjnych w Polsce. Morawiecki wyjaśnił, że chodzi także o programowanie komputerowe, "ponieważ stajemy się swego rodzaju Doliną Krzemową Unii Europejskiej". Wskazał na wysokie kwalifikacje i sukcesy polskich programistów.
Część wywiadu dotyczyła żądania prezydenta Donalda Trumpa, by Europa wydawała więcej na obronność. Morawiecki podkreślił w tym kontekście, że Polska jest jednym z bardzo niewielu krajów NATO, które przeznaczają już na obronność 2 proc. PKB. Zwrócił też uwagę, że Niemcy przeznaczają 1,23 proc.

Wskazał zarazem, że Niemcy chcą kupować rosyjski gaz przez gazociąg Nord Stream 2, a "płacenie za rosyjski gaz, to tak jak płacenie za broń pana Putina". Potwierdził, że Polska nie zgadza się z Niemcami, jeśli chodzi o Nord Stream 2. Wskazał zarazem, że relacje handlowe Polski z Niemcami są bardzo dobre.

Wyraził też opinię, że Niemcy powinny wnosić większy wkład w NATO jako całość i nie powinny kupować tak dużo gazu od Rosji.

Zwrócił też uwagę, że Polska zaczęła kupować amerykański gaz LNG w ramach umów długoterminowych. Wskazał na znaczenie gazoportu w Świnoujściu.

Zmieniając temat prowadzący zwrócił uwagę, że niektórzy ludzie nazywają Morawieckiego "Trumpem Europy Wschodniej lub jednym z Trumpów Europy Wschodniej". Premier powiedział, że nie sądzi, by takie określenie było stosowne, ale zaznaczył, że bardzo ceni, iż ktoś "rzeczywiście robi to, w co wierzy, jak prezydent Trump". Wyraził przekonanie, że "mamy w panu Trumpie bardzo dobrego sojusznika".

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

KOMENTARZE ( 5 )


Autor: jaki 19.04.2019r. 08:39
Ta dolina to chyba kwarcowa.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: premier 19.04.2019r. 11:43
Premier już tyle wywołał inwestycji, że to kolejne. Problem w tym , że on w życiu nic nie zbudował. Deklaracja i to... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: klecha 19.04.2019r. 11:46
Premierze poważny biznes to ogłasza sukcesy jak wszystkie papiery leża na stole i podpisuje się u mowy wykonawcze a... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: mg 19.04.2019r. 12:26
Dyzio marzyciel.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: rolnik 23.04.2019r. 11:33
Krowa też która dużo ryczy daje mało mleka.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE