ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

KOMENTARZE

Przyłączanie mikroinstalacji w trybie na zgłoszenie. Zmiany w formalnościach
19.04.2019r. 08:22

Za niecałe dwa tygodnie wejdą w życie nowe zasady przyłączania do sieci jednostek wytwórczych - w tym odnawialnych źródeł energii i mikroinstalacji. O tym, jakie zmiany zajdą w zakresie procedur związanych z przyłączaniem do sieci najmniejszych instalacji OZE, pisze portal Gramwzielone.pl.

Wchodzące w życie w tym miesiącu, 27 kwietnia, nowe zasady przyłączania źródeł wytwórczych to konsekwencja implementacji unijnego rozporządzenia 2016/31 z 14 kwietnia 2016 r., którego zadaniem jest ujednolicenie przepisów mających funkcjonować w poszczególnych krajach Unii Europejskiej.

Zgodnie z nowymi regulacjami jednostki wytwórcze - nazywane w nowej nomenklaturze "modułami wytwarzania energii" - zostały podzielone na cztery grupy w zależności od ich mocy. Do grupy A zaliczono instalacje o mocy od 0,8 kW do 200 kW. Ta grupa obejmuje źródła przyłączane dotąd w dwóch różnych trybach - przyłączanie mikroinstalacji do 50 kW następuje w uproszczonym trybie na zgłoszenie, natomiast pozostałe źródła w tej grupie są przyłączane na podstawie umowy.

Pozostałe grupy wskazane w tzw. kodeksach sieciowych (RfG), które zaczną obowiązywać 27 kwietnia, dotyczą jednostek o większej mocy. Grupa B to źródła o mocy 200 kW - 10 MW, grupa C to źródła o mocy 10 MW - 75 MW, a grupa D to źródła o mocy ponad 75 MW.

Informacje na temat zmian w procedurze przyłączania jednostek wytwórczych (modułów wytwarzania energii) przedstawili wczoraj podczas spotkania w siedzibie PSE przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE) zrzeszającego operatorów sieci.

Nowe wymogi w zakresie podłączania instalacji z grupy A o mocy do 50 kW - realizowanych w uproszczonym trybie na zgłoszenie - dotyczą etapu składania wniosku o przyłączenie. W miejsce dotychczasowego druku "Zgłoszenie" pojawi się nowy druk "Zgłoszenie / Dokument instalacji", przy czym pierwsza, dotychczasowa część - "Zgłoszenie" - wynika z zapisów Prawa energetycznego, a druga z nowych kodeksów sieciowych.

- Nie chcieliśmy zmieniać dotychczasowych procedur. Przyłączyliśmy już wiele tysięcy mikroinstalacji. Instalatorzy są przyzwyczajeni do dotychczasowych procedur. Nowe kodeksy chcieliśmy wprowadzić jak najmniejszym kosztem - zapewniał wczoraj Tomasz Burek ze spółki Tauron Dystrybucja.

Oprócz dotychczasowych informacji zawieranych w stosowanym dotąd dokumencie zgłoszeniowym - takich jak dane zgłaszającego, obiektu, instalacji, data planowanego przyłączenia oraz załączników ze schematem instalacji i danymi technicznymi - w nowym formularzu zgłoszeniowym zostaną wprowadzone trzy dodatkowe informacje.

Rozszerzony druk obejmie informację o mocy maksymalnej (Pmax) rozumianej jak "maksymalna wartość mocy czynnej, którą moduł wytwarzania energii jest w stanie generować w sposób ciągły, pomniejszoną o każde zapotrzebowanie związane wyłącznie z pracą tego modułu wytwarzania energii i nie wprowadzane do sieci".

Ponadto nowy wniosek o przyłączenie mikroinstalacji w trybie na zgłoszenie ma uwzględniać "certyfikat sprzętu spełniający wymagania NC RfG (nowych kodeksów sieciowych - red.), wydawany przez upoważniony podmiot certyfikujący lub sprawozdanie z testu zgodności realizowanego w trybie uproszczonym".

Nowe kodeksy sieciowe zakładają wprowadzenie nowych zasad certyfikacji podłączanych do sieci instalacji wytwórczych. W tym przypadku wprowadzony zostanie jednak 2-letni okres przejściowy. W zamyśle autorów polskiej wersji kodeksów RfG ma to być czas na przygotowanie się do wdrożenia nowych wymogów nie tylko przez producentów urządzeń, ale także przez jednostki certyfikujące. Nowe wymagania w zakresie certyfikacji w całości zaczną obowiązywać dopiero w kwietniu 2021 r.

Ponadto trzeci nowy element formularza "Zgłoszenie/Dokument instalacji" będzie uwzględniać następującą informację: "tryb pracy modułu wytwarzania energii LFSM-O jest aktywny/nieaktywny - w przypadku trybu aktywnego przyjęte zostały następujące nastawy" próg częstotliwości.....................Hz, statyzm...................%".

Natomiast zgodnie z nowymi wymogami, wynikającymi z kodeksów RfG - w przypadku instalacji typu A realizowanych w trybie umowy o przyłączenie - pojawi się nowy dokument, który - jak zapewnia PTPiREE - ma być w 90 proc. zbieżny z dokumentem składanym w przypadku zgłoszenia przyłączenia mikroinstalacji.

W tym przypadku obowiązkowe ma być dostarczenie w procedurze przyłączeniowej dokumentacji technicznej określającej co najmniej "parametry techniczne i charakterystykę ruchową oraz eksploatacyjną przyłączanego zakładu wytwarzania energii - w tym specyfikację techniczną / karty katalogowe urządzeń wytwórczych i przekształtnikowych".

Wymogi ogólne dotyczące modułów wytwarzania energii typu A zostały uwzględnione w artykule 13 rozporządzenia 2016/31.
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Budzik 23.04.2019r. 09:34
Proszę nie mylić kilku pojęć. W Polsce obowiązuje prawo budowlane, do tego dokleja się jakieś dziwne regulacje... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE