ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Duńczycy pokazali, że offshore to wiatr w żagle polskiej energetyki
19.04.2019r. 11:20

O tym jak skutecznie przeprowadzić zieloną transformację w energetyce, dlaczego offshore może przyspieszyć rozwój polskiej gospodarki i czy mamy szansę efektywnie wykorzystać duńskie doświadczenia w zakresie OZE, debatowali uczestnicy organizowanego przez DISE wyjazdu studialnego do Danii na jedną z największych morskich farm wiatrowych w Europie - Anholt.

- O polskich planach związanych z offshore mówi się już od ponad dekady, jednakże to właśnie teraz zaczynają one nabierać realnego kształtu. Zielone światło od rządu, a także projekt dokumentu Polityka Energetyczna Polski do 2040 roku nakreślają wyraźniej kierunek działań związanych z transformacją energetyczną - mówi Remigiusz Nowakowski, prezes zarządu DISE. - Tak powstał pomysł na to, aby wiedzę i doświadczenie czerpać od pionierów w tej dziedzinie i wybrać się do Danii żeby na miejscu sprawdzić jak skutecznie realizuje się plan zielonej transformacji - dodaje.

Wizytę studialną zorganizowało DISE wraz z PSEW oraz Ambasadą Królestwa Danii w Polsce. Duńczycy to prawdziwi potentaci jeżeli chodzi o odnawialne źródła energii i wzór do naśladowania w zakresie realizacji "zielonego przejścia". Do 2050 roku duńska energetyka będzie niezależna od paliw kopalnych, bazując na energetyce wiatrowej, offshore oraz energii słonecznej.

- Energia wiatrowa jest relatywnie najtańsza, koszt nowo powstałej elektrowni wiatrowej w przeliczeniu na cenę MWh to 55 Euro przy czym koszt wytworzenia energii w tym samym przeliczeniu, przez elektrownię atomową jest już dwukrotnie większy - mówił Finn Mortensen ze State of Green na jednym z seminariów wyjazdowych.

- Spotkania z przedstawicielami State of Green, Danish Windpower Association, Danish Energy Agency czy MHI Vestas - kluczowymi firmami uczestniczącymi w łańcuchu powstawania farmy wiatrowej typu offshore, to bezcenne kompendium wiedzy i inspiracji do implementacji na naszym krajowym gruncie - tłumaczy Nowakowski.

Operator morskiej farmy wiatrowej Anholt, która była głównym celem wyjazdu, duński koncern Orsted, poprowadził seminarium z zakresu rozwoju morskiej farmy wiatrowej właśnie na przykładzie Anholt, w trakcie którego poruszono między innymi aspekty wyzwań, szans i zagrożeń w kontekście rozwoju morskiej farmy wiatrowej. - My możemy upatrywać szansy w przyspieszeniu gospodarki dzięki offshore, polskie firmy z sektora stoczniowego czy morskiego są w stanie dostarczyć znaczną cześć komponentów do produkcji offshore - wyjaśnia Remigiusz Nowakowski.

Działająca od września 2013 roku w pełni zautomatyzowana elektrownia zlokalizowana jest pomiędzy półwyspem Djursland oraz wyspą Anholt. Na 88 km kw. stoi 111 turbin wiatrowych Siemensa, każda o mocy 3,6 MW, produkujących energię pokrywającą 4 proc. zapotrzebowania na energię Danii.

- Nigdy wcześniej w historii nie było widać tak dużego potencjału rozwoju dla energetyki wiatrowej na morzu. A jednocześnie nigdy wcześniej nie było tak trudno prowadzić tego biznesu ze względu na presję, jaką wywołał spadek kosztów technologii - mówił Andreas Mika Dalegaard z Danish Windpower Association.

- Mamy dużą szansę na to, aby stać się kluczowym graczem na rynku offshore w naszym regionie Bałtyku - mówi Nowakowski. - Jednakże teraz musimy zadbać o odpowiednią legislację i uregulowanie kwestii prawnych, które pozwolą na jasne finansowanie i pozyskiwanie partnerów przy budowie morskich farm - dodaje.

Polskie Ministerstwo Energii zakłada, że do 2025 roku w polskiej części Bałtyku powstaną morskie farmy wiatrowe o mocy do 1GW z perspektywą zwiększenia jej w okresie 10 lat do 10GW. Choć tu szacunki ekspertów mówią nawet o 12-14GW mocy.

PKN Orlen partner strategiczny wyjazdu do Danii rozważa obecnie pozyskanie partnera do budowy farmy offshore. Baltic Power, spółka z Grupy Orlen, rozpoczęła w styczniu badania środowiskowe oraz pomiary warunków wietrzności na obszarze posiadanej koncesji na morską farmę wiatrową na Bałtyku.
DISE

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE