ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Kalinowski: PSL za nową formułą rozwoju energetyki odnawialnej
19.04.2019r. 13:45

PSL chce by w następnej perspektywie unijnej wprowadzono w Polsce definicję aktywnego rolnika, w ramach systemu dopłat bezpośrednich. Proponuje też wprowadzenie nowej formuły rozwoju energetyki odnawialnej na obszarach wiejskich - powiedział w piątek europoseł ludowców Jarosław Kalinowski.

Jak zapowiedział Jarosław Kalinowski, PSL chce, aby na obszarach wiejskich, z wykorzystaniem środków unijnych, realizowane były w nowej formule projekty obejmujące energetykę odnawialną, gdzie wzorem doświadczeń niemieckich, to lokalna społeczność jest właścicielem tego typu inwestycji. Przypomniał o dotychczasowych problemach przy tego rodzaju przedsięwzięciach w Polsce, przede wszystkim związanych z lokalizacją farm wiatrowych.

"Były wielkie wojny. Bo jeżeli to na moim gruncie ten wiatrak miał być postawiony, to dobrze, ale jeżeli to jest u sąsiada, to jest potężny problem. Chcemy zrealizować program wzorujący się na rozwiązaniach niemieckich" - przekonywał Kalinowski. Podkreślił, iż obecnie w Niemczech 25 proc. zużywanej energii to jest "energia zielona", odnawialna, produkowana na obszarach wiejskich.
"Tylko, że tam nie jest tak, że przyszedł inwestor i podpisuje umowę dzierżawy z właścicielem gruntu. To społeczność lokalna, mieszkańcy, rolnicy, tworzą spółdzielnie, spółki, mają gotową zagwarantowaną usługę prawną, ale i 100 procent finansowania tego przedsięwzięcia. To nie inwestor przychodzący z zewnątrz, ale ludzie tam mieszkający są właścicielami tych inwestycji" - wyjaśnił.

"Takie programy będziemy chcieli też realizować właśnie na obszarach wiejskich z wykorzystaniem środków unijnych, żeby uniknąć tych błędów, które w przeszłości nie pozwalały rozwijać tego typu energetyki" - zadeklarował Kalinowski.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE