ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Korea Południowa uruchomiła drugi reaktor APR-1400
19.04.2019r. 13:49

Koreański operator jądrowy Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) uruchomił reaktor APR-1400 w energetycznym bloku jądrowym Shin Kori 4 i planuje włączyć go do sieci elektrycznej pod koniec bieżącego miesiąca. Jest to druga jednostka tego typu uruchomiona w Korei, która ma zamiar utworzyć docelowo flotę co najmniej 10 podobnych reaktorów.

Według komunikatu ogłoszonego 11 kwietnia przez KHNP, w reaktorze APR-1400 zainstalowanym w bloku nr 4 elektrowni jądrowej Shin Kori uzyskano po raz pierwszy stan kontrolowanej reakcji łańcuchowej (tzw. stan pierwszej krytyczności). W najbliższym czasie reaktor będzie stopniowo zwiększać poziom mocy i pod koniec bieżącego miesiąca ma zostać podłączony do sieci, po czym osiągnie moc nominalną 1340 MWe. Po pomyślnym zakończeniu testów pracy na pełnej mocy jednostka będzie gotowa do rozpoczęcia pracy komercyjnej. KHNP spodziewa się osiągnąć ten etap pod koniec sierpnia. Pierwsza jednostka APR-1400 została uruchomiona w EJ Shin Kori w grudniu 2015 r.

W elektrowni jądrowej Shin Kori trwa budowa dwóch kolejnych reaktorów APR-1400 - jednostki 5 i 6, która rozpoczęła się odpowiednio w kwietniu 2017 r. i wrześniu 2018 r. Pracę komercyjną bloku nr 5 zaplanowano na marzec 2022 r., a bloku nr 6 - rok później.

Dwa następne reaktory APR-1400 znajdują się w trakcie budowy w Korei Południowej w elektrowni Shin Hanul w blokach nr 1 i 2 tego zakładu. Ponadto cztery reaktory tego typu budowane są w EJ Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Reaktor APR-1400 (Advanced Pressurised Reactor) jest reaktorem wodnym ciśnieniowym (PWR) zaprojektowanym przez Korea Electric Power Company (Kepco), o mocy nominalnej 1340 MWe. Stanowi on kolejny etap w rozwoju koreańskich reaktorów energetycznych rodzimej konstrukcji. Bazuje na projekcie CE System 80+, który posiada amerykański certyfikat NRC, jako reaktor III generacji. Prace nad APR-1400 rozpoczęto w roku 1992. Reaktor cechuje zwiększony stopień odporności sejsmicznej wynoszący 300 Gal, posiada 60-letni okres gwarantowanej eksploatacji i zmniejszony koszt budowy o 10-20% w stosunku do koreańskiego reaktora poprzedniej generacji OPR-1000. Reaktor APR-1400, według KHNP "oferuje usprawnienia w działaniu, bezpieczeństwie, obsłudze technicznej i jest konkurencyjny cenowo. Uzyskano to w oparciu o zgromadzone doświadczenie oraz rozwój technologiczny.
Przewyższa on znormalizowany reaktor OPR-1000 o mocy 995 MWe, których wybudowano w Korei Południowej 12 jednostek".

KHNP i Kepco zamierzają oferować ten typ reaktora za granicą i spodziewają się kolejnych zamówień w innych krajach.

Korea Południowa eksploatuje obecnie 24 reaktory jądrowe o sumarycznej mocy 22,4 GWe. Pokrywają one około 24% zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju. Pięć kolejnych reaktorów znajduje się obecnie w budowie.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE