ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Blisko 700 osób zatrzymanych w czasie protestów klimatycznych w Londynie
19.04.2019r. 20:45

Londyńska policja metropolitalna poinformowała w piątek, że do blisko 700 osób wzrosła liczba zatrzymanych w związku z trwającą od poniedziałku serią paraliżujących miasto protestów przeciwko bierności wobec zachodzących zmian klimatu.

W krótkim oświadczeniu zaznaczono, że w Wielki Piątek funkcjonariusze zatrzymali 106 demonstrantów, a łącznie już 682 osoby. Ponownie podkreślono, że "poważne zakłócenia, które te protesty wywołują dla mieszkańców Londynu i poza nim, są nie do zaakceptowania".

Związani z ruchem Extinction Rebellion (Rebelia przeciwko wyginięciu) od poniedziałku blokują skrzyżowanie Oxford Circus przy najsłynniejszej ulicy handlowej Oxford Street, plac przed brytyjskim parlamentem, a także most Waterloo i okolice łuku triumfalnego Marble Arch. Pod koniec dnia policjanci zdołali jednak odzyskać część terenu, m.in. odgradzając aktywistów od różowej łodzi, którą postawili na środku Oxford Circus.

Wcześniej z tej łodzi do zgromadzonego tłumu przemawiała aktorka i laureatka Oscara Emma Thompson, która alarmowała, że "nasza planeta jest w poważnych tarapatach".

"Jesteśmy tutaj, na tej małej wyspie rozsądku i cieszę się, że mogę do was dołączyć, dodając swój głos do chóru młodych ludzi, którzy byli inspiracją dla tego zupełnie nowego ruchu" - mówiła. Dodała: "Jeśli nie można się trochę zabawić, ratując planetę, to kiedy?".

"Protest zawsze powinien łączyć się z poczuciem zabawy, bo protestujemy w celu uratowania naszego nadzwyczajnego domu, jednocześnie celebrując pasję i energię tego młodego pokolenia" - argumentowała.

Wcześniej Thompson w wywiadzie z telewizją Sky News odrzuciła oskarżenia, że aktywiści stanowią zagrożenie i wymuszają reakcję policji. Wskazała, że zgromadzeni zachowują się pokojowo i - poza blokowaniem pasów jezdni - nie planują żadnych działań, które byłyby wbrew prawu.
W piątek rano grupa około 20 protestujących planowała próbę zakłócenia funkcjonowania położonego na zachodzie miasta najruchliwszego europejskiego lotniska, Heathrow. Zgromadzeni - wszyscy urodzeni po 1990 roku - rozwinęli transparent z pytaniem: "Czy jesteśmy ostatnim pokoleniem?".

Demonstrujący natychmiast zostali otoczeni przez policjantów, którzy pilnowali ich do końca happeningu, aż rzecznik grupy potwierdził, że porzucono plany wejścia na teren portu lotniczego.

Grupa Extinction Rebellion zapowiedziała, że będzie protestować przez co najmniej dwa tygodnie.

W czwartek sąd podjął decyzję o przedłużeniu do połowy maja tymczasowego aresztu demonstrantom, którzy w poniedziałek zniszczyli drzwi wejściowe do siedziby potentata rynku paliwowego, brytyjsko-holenderskiej firmy Shell. Organizatorzy akcji tłumaczyli, że decyzja o takim działaniu została podjęta celowo, by proces w tej sprawie był kolejną okazją do zwiększenia świadomości zagrożeń związanych ze zmianami klimatu.

Niedawno przedstawiciele Extinction Rebellion rozebrali się w brytyjskiej Izbie Gmin, próbując przerwać jedną z debat dotyczących planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE