ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

ZE PAK utworzy dodatkowe rezerwy, strata netto grupy w '18 wyniosła 464 mln zł
20.04.2019r. 10:41

Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin utworzy dodatkowe rezerwy związane m.in. z utratą wartości aktywów w kopalniach węgla brunatnego Konin i Adamów - poinformował ZE PAK w komunikacie. W efekcie strata netto grupy w 2018 roku wyniesie 464 mln zł.

"W toku prac weryfikacyjnych dokonanych przez firmę audytorską, dotyczących testów na utratę wartości aktywów, wystąpiła konieczność zwiększenia odpisów aktualizujących wartość aktywów" - napisano w komunikacie.

Zwiększenie wartości odpisów dotyczy dwóch ośrodków, CGU PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Konin i CGU PAK Kopalnia Węgla Brunatnego Adamów. Głównym powodem była zmiana ujęcia rezerw i aktywów związanych z działalnością górniczą.

Obecnie wyniki testów na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych grupy kapitałowej ZE PAK wskazują na utratę wartości w wysokości 367 mln zł. Natomiast w odniesieniu do jednostkowego sprawozdania ZE PAK wynik testu na utratę wartości aktywów w CGU PAK KWB Adamów uzasadnia konieczność dokonania odpisu w wysokości 79 mln zł z tytułu utraty wartości akcji PAK KWB Adamów.

Odpis aktualizujący, zarówno w przypadku skonsolidowanego, jaki i jednostkowego sprawozdania finansowego nie wpłynie na wysokość wyniku EBITDA.

Ponadto w toku badania sprawozdań zidentyfikowano konieczność uwzględnienia kilku innych zdarzeń o jednorazowych charakterze, które wpływają na wynik finansowy za 2018 rok, w tym aktualizacji wartości zapasów (części zamiennych), aktualizacji wartości środków trwałych w budowie oraz aktualizacji rezerwy na rekultywację składowisk odpadów paleniskowych.
Dodatkowo spółka utworzy rezerwy związane z potencjalną koniecznością zwrotu bezpłatnych uprawnień do emisji CO2, przyznanych uprzednio w związku z poniesionymi nakładami na realizację inwestycji zgłoszonych do Krajowego Planu Inwestycyjnego, których realizacja może być zagrożona.

Suma powyższych zdarzeń obniży wynik EBITDA ZE PAK i skonsolidowany wynik EBITDA grupy kapitałowej o około 41 mln zł.

W efekcie grupa kapitałowa ZE PAK osiągnęła w 2018 roku około 464 mln zł straty netto i około 90 mln zł wyniku EBITDA. Spółka-matka w zeszłym roku miała około 65 mln zł straty netto i minus 99 mln zł wyniku EBITDA. (PAP Biznes)

pr/

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: jaki 20.04.2019r. 19:37
dlaczego pak,przecież zostało pk,zabrakło a i wszystko leży
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE