ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Rosja: pogorszenie jakości ropy dla Białorusi ma charakter techniczny
22.04.2019r. 09:25

Pogorszenie jakości ropy przesyłanej na Białoruś rurociągiem Drużba (Przyjaźń) ma charakter techniczny - zapewniło ministerstwo energetyki Rosji. Wcześniej białoruski koncern Biełnaftachim ograniczył dostawy na eksport z powodu problemów z jakością ropy.

Rosyjski resort gospodarki zapewnił, że problem z jakością ropy związany jest z przekroczeniem norm zawartości w ropie naftowej chlorków organicznych. Strona rosyjska podjęła kroki w celu "doprowadzenia tego wskaźnika do normy" - głosi komunikat ministerstwa; jego treść przekazał w niedzielę wieczorem dziennik "Kommiersant".

Ministerstwo energetyki Rosji zapewniło też, że problem z jakością ropy "nie jest związany z kwestiami, które omawiane są z partnerami białoruskimi w kwestii relacji w sferze naftowo-gazowej w perspektywie średnio- i długoterminowej".

Jak przekazały media rosyjskie, Biełnaftachim w niedzielę czasowo ograniczył dostawy na eksport produktów naftowych z powodu niedostatecznej jakości surowca. Później operator rurociągu Drużba poinformował o stopniowej poprawie sytuacji z jakością ropy. Na wtorek 23 kwietnia zapowiedziano spotkanie ekspertów białoruskich i rosyjskich w celu omówienia sytuacji.

Zakres ograniczenia dostaw na eksport był niejasny. Mogłaby jednak - jak prognozował "Kommiersant" - odczuć go Ukraina, która importuje z Białorusi produkty naftowe.
W pierwszej połowie kwietnia przedstawiciele władz Białorusi oświadczyli, że rurociąg Drużba, który tłoczy na Zachód przez terytorium Białorusi ropę rosyjską, wymaga pilnej konserwacji. Zasugerowali, że konieczne może być nawet wyłączenie rurociągu z pracy. Główny inżynier białoruskiego operatora rurociągu, czyli firmy Homeltransnaft Drużba, Andrej Wiaryha powiedział, że Białoruś planuje kapitalny remont pięciu odcinków rurociągu.

Wypowiedzi przedstawicieli Białorusi padły po tym, gdy prezydent Alaksandr Łukaszenka na naradzie z rządem skrytykował Rosję za ograniczenia nakładane na białoruski eksport.

Rurociąg Przyjaźń uruchomiono w 1964 roku. Biegnie z Almietjewska przez Samarę i Briańsk do Mozyrza na Białorusi, gdzie rozdziela się na dwie nitki: północną - przez Polskę do Niemiec oraz południową - przez Ukrainę i Słowację do Czech i Węgier.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE