ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Silne wzrosty cen ropy na świecie, bo USA nie zezwolą na import surowca z Iranu
22.04.2019r. 12:27

Ropa w USA bardzo mocno drożeje w reakcji na informacje, że Amerykanie nie zezwolą na import irańskiego surowca przez kilka krajów - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 65,55 USD, po zwyżce ceny o 2,42 proc. Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 73,87 USD za baryłkę, po wzroście notowań o 2,64 proc. Wcześniej surowiec zyskiwał nawet 3,3 proc.

W 2018 r. USA nałożyły sankcje na Iran i irańską ropę. Potem amerykańska administracja zezwoliła kilku krajom na import ograniczonej ilości irańskiego surowca. Zezwolenia te obowiązują do 2 maja i dotyczą Chin, Grecji, Indii, Włoch, Japonii, Korei Południowej, Tajwanu i Turcji.

Teraz źródła podają, że administracja prezydenta Donalda Trumpa nie przedłuży zezwoleń na kupowanie irańskiej ropy. Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo ma ogłosić tę decyzję w poniedziałek.
Amerykańska administracja ma też ogłosić, że inne kraje, m.in. producenci ropy z Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zobowiązały się do zrekompensowania braku irańskiej ropy na rynkach - podają anonimowe źródła.

Wysiłki prezydenta USA Donalda Trumpa zmierzajace do ograniczenia dostaw irańskiej ropy na rynki paliw mocno wstrząsnęły giełdami ropy w ub. roku. Po przekroczeniu przez Brent 85 dolarów za baryłkę w oczekiwaniu na wprowadzenie przez USA sankcji na Iran, cena ropy następnie spadła do blisko 50 dolarów za baryłkę w ciągu ostatnich 3 miesięcy 2018 r. po tym, gdy amerykańska administracja niespodziewanie przyznała niektórym krajom na świecie zwolnienia z zakazu importu irańskiej ropy.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE