ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Gaz i ropa w Sękowej gasną i płoną, wypłynęło ponad 88 tys. litrów mieszaniny
23.04.2019r. 08:56

Gaz i ropa w Sękowej k. Gorlic (Małopolskie) naprzemiennie gasną i płoną. Od sobotniego południa spod ziemi wydostało się ponad 88 tys. litrów mieszaniny wody z ropą. We wtorek powinny zapaść decyzje co do dalszych działań.

Erwin Szwast z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), oddziału w Sanoku, powiedział we wtorek PAP, że energia złoża wyczerpuje się, ale trudno powiedzieć ile płynu i gazu zostało jeszcze pod ziemią i kiedy emisja ustanie.

We wtorek - jak poinformował PAP rzecznik prasowy gorlickiej PSP Dariusz Surmacz - ogień naprzemiennie płonie i gaśnie. We wtorek też eksperci od górnictwa i gazownictwa powinni podjąć decyzje co do dalszych działań w związku z emisją substancji.

Na miejscu nieustannie czuwają służby - straż pożarna, policja, pogotowie górnicze. Teren wokół zabezpieczono.

Do nieoczekiwanego wyrzutu gazu oraz wody ze śladowymi ilościami ropy doszło w Sękowej, na prywatnej łące, w sobotę w południe. Eksperci celem kontroli i eliminacji zagrożenia podpalili wydobywający się gaz i ropę. W pierwszy dzień słup ognia sięgał 10 m, w kolejne dni malał, ale był widoczny, mieszanina wody i ropy nieprzerwanie wydobywała się spod ziemi. Od sobotniego południa wypłynęło jej ponad 88 tys. litrów.
Woda i ropa spływają do specjalnie wykopanego dołu, następnie trafiają do beczek i wywożone są do pobliskiej kopalni (Petrol-PAP). Tu w procesie technologicznym z płynu złożowego wydzielona ma być ropa, która zostanie zagospodarowana, oraz woda, która odwiertami będzie zwrócona do złoża.

W Sękowej do wycieku doszło w miejscu, które przed wojną było eksploatowane jako pole naftowe. Substancje wydostały się na zewnątrz poprzez zlikwidowany w 1995 r. odwiert ropy naftowej Franciszek 1. Odwiert ten powstał pod koniec XIX w.

Ziemia gorlicka od wieków znana była ze złóż ropy naftowej. Pierwsze wzmianki o występowaniu "oleju skalnego" w tej części Polski pochodzą z czasów średniowiecznych. Intensywne poszukiwania ropy rozpoczęły się w XIX wieku. Kres gorlickiemu zagłębiu przyniósł wybuch I wojny światowej. Powszechnie wiadomo, że tutejsze złoża zostały już w znacznym stopniu wyeksploatowane.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Uważny 23.04.2019r. 09:23
Wypadało by zrobić aktualne badania tego miejscowego "Kuwejtu". Pomimo, że to stare złoża ale badane bardzo... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Karol 23.04.2019r. 09:40
Cyt. "Substancje wydostały się na zewnątrz poprzez zlikwidowany w 1995 r. odwiert ropy naftowej Franciszek 1.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE