ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Chiny zmodernizowały swój najstarszy reaktor
23.04.2019r. 09:42

Chiny zmodernizowały swój najstarszy reaktor energetyczny Qinshan 1 i zwiększyły jego moc z 300 do 350 MWe. China National Nuclear Corporation (CNNC) twierdzi, że wykonane prace inżynieryjne będą stanowić podstawę do modernizacji kolejnych elektrowni jądrowych.

Zakończenie procesu modernizacji ogłoszono po pomyślnym przeprowadzeniu testu kontrolnego, obejmującego 168 godzin "bezpiecznej i stabilnej" pracy reaktora.

Qinshan 1, wyposażony w ciśnieniowy reaktor wodny (PWR) typu CNP-300 został uruchomiony w 1991 r. Był pierwszym blokiem jądrowym, który zbudowano przy użyciu rodzimych technologii. Następnie Chiny zaimportowały kilka większych projektów reaktorów energetycznych z krajów, które dysponowały wówczas większym potencjałem w dziedzinie energii jądrowej. Obecnie są samowystarczalne pod względem energetyki jądrowej i wprowadziły szereg dużych reaktorów jądrowych własnej konstrukcji w oparciu o własny łańcuch dostaw urządzeń i paliwa.

CNNC stwierdził, że prace inżynieryjne wykonane podczas modernizacji bloku "mają istotne znaczenie referencyjne dla zwiększenia mocy kolejnych elektrowni i odgrywają wzorcową rolę w zarządzaniu okresem eksploatacji krajowych elektrowni jądrowych".
Parametry pracy Qinshan były stabilne, a wskaźniki wydajności były "doskonałe", od czasu, gdy blok został po raz pierwszy podłączony do sieci 15 grudnia 1991 r., podał CNNC. Według najnowszych danych udostępnionych Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Qinshan 1 osiągnął współczynnik obciążenia (load factor) na poziomie 100,2% w 2017 r. i średnio 83,5% w całym okresie eksploatacji. CNNC powiedział, że blok "osiągnął dobre wyniki pracy i korzyści ekonomiczne".

Według CNNC, reaktor był poligonem doświadczalnym dla chińskiego przemysłu, z wykonywanymi ponad 130 aktualizacjami technicznymi i ulepszeniami rocznie. Osiągnięcia pracy bloku obejmują nieprzerwaną produkcję energii elektrycznej przez 469 dni w 2007 r. oraz rekordową najkrótszą w skali krajowej, przerwę w pracy na wymianę paliwa, nieprzekraczającą 18 dni w 2014 r.

CNNC nie sprecyzowało, w jaki sposób uzyskano dodatkowe 50 MWe mocy. Ogólne informacje uzyskane od amerykańskiej Komisji ds. Regulacji Jądrowych sugerują, że prawdopodobnie wiąże się to ze znacznymi modyfikacjami głównych elementów wyposażenia niejądrowego, takich jak turbiny wysokiego ciśnienia, silniki i pompy skraplacza, główne generatory i transformatory. Dodatkową moc na mniejszą skalę można również uzyskać poprzez zmniejszenie niepewności pomiaru i udoskonalenie marginesów operacyjnych zakładu.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE