ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce przekroczyła 600 MW
23.04.2019r. 11:47

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, w ubiegłym miesiącu do krajowego systemu elektroenergetycznego przyłączano codziennie elektrownie fotowoltaiczne o średniej mocy niemal 1,3 MW. Jeśli takie tempo inwestycji zostanie utrzymane w kolejnych miesiącach tego roku, na koniec 2019 r. całkowity potencjał fotowoltaiki w Polsce zbliży się do 1 GW.

Jak wynika z informacji uzyskanych przez portal Gramwzielone.pl od krajowego operatora systemu elektroenergetycznego, Polskich Sieci Elektroenergetycznych, całkowita moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wzrosła w pierwszych trzech miesiącach tego roku o 131,6 MW i na koniec marca br. wynosiła 603 MW.

Na koniec 2018 r. PSE odnotował funkcjonujące w KSE systemy fotowoltaiczne o łącznej mocy 471,4 MW.

W styczniu br. w zestawieniu PSE pojawiły się elektrownie fotowoltaiczne o łącznej mocy 54 MW, co mogło wynikać z wpłynięcia danych na temat przyłączenia elektrowni fotowoltaicznych objętych wsparciem w ramach pierwszej aukcji z grudnia 2016 r., w przypadku których podłączenie do sieci musiało nastąpić najpóźniej do końca grudnia 2018 r.

W kolejnym miesiącu, w lutym, PSE odnotował wzrost mocy fotowoltaiki przyłączonej do krajowego systemu elektroenergetycznego o 38,3 MW, a w marcu - o 39,2 MW.

W obecnym kwartale tempo inwestycji fotowoltaicznych powinny podtrzymać przyłączenia ostatnich elektrowni PV o jednostkowej mocy do 1 MW, które zostały objęte gwarancjami sprzedaży energii po cenach zaoferowanych w drugiej aukcji z końca czerwca 2017 r. Na uruchomienie produkcji energii w tym przypadku jest czas do połowy br.
Mniej czasu na uruchomienie wytwarzania będą mieć inwestorzy objęci gwarancjami sprzedaży energii w dotychczas największej aukcji dla PV, która odbyła się w listopadzie ubiegłego roku. W tym przypadku produkcja energii ma wystartować w okresie do 18 miesięcy, a nie 24 miesięcy - jak w przypadku dwóch pierwszych aukcji.

Na ten rok Ministerstwo Energii zapowiada przeprowadzenie kolejnych aukcji dla OZE - w tym aukcji dla projektów fotowoltaicznych i wiatrowych o jednostkowej mocy do 1 MW, którą powinni ponownie zdominować inwestorzy planujący budowę elektrowni fotowoltaicznych. Do podziału ma być wolumen energii mający pozwolić na postawienie elektrowni PV o całkowitej mocy nawet 750 MW.

Poza tym w tym roku swoje megawaty powinien dołożyć także segment mikroinstalacji fotowoltaicznych napędzany głównie przez inwestycje realizowane za unijne dotacje z regionalnych programów operacyjnych poszczególnych województw.

Jak wynika z danych gromadzonych przez Gramwzielone.pl, całkowita moc mikroinstalacji fotowoltaicznych to ponad połowa łącznych mocy zainstalowanych w krajowej fotowoltaice.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: Uważny Kowalski 23.04.2019r. 14:54
Jeżeli już taki potencjał elektrowni PV w Polsce generuje moc i energię do sieci krajowej to jako podobno innowacyjna spółka dawno powinna w dostępnych danych systemowych podawać na bieżąco ile generuje się mocy i energii w elektrowniach PV na terenie naszego kraju w miksie energetycznym. Klienci obserwują i czytają bieżące dane systemowe a tam podział historyczny tylko na trzy grupy wytwórcze tj.: elektrownie węglowe, wodne, wiatrowe co nie pokrywa się z rzeczywistością przy obecnej walce w UE o każdy ułamek procenta zanieczyszczeń i przechodzenia na wyższy poziom techniczny produkcji energii elektrycznej. Nie ma się czego wstydzić tylko informatyków i pomiarowców obudzić ze snu zimowego bo susły już harcują i od 1 maja 2019 roku podawać bieżąco ile mocy i energii jest z PV w Polsce. Wtedy będzie nawet minister i statystyk oraz Kowalski zadowolony, że Polska idzie realnie do przodu
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Sum 24.04.2019r. 09:42
Trudno pokazywać coś co się nie liczy. To przy średniej 300-400 MWp produkcja średnia na poziomie ok. 30-40 MW. O czym tu gadać.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE