ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Od 45 EUR/MWh w niemieckiej aukcji wiatrowo-fotowoltaicznej
23.04.2019r. 11:51

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, pierwszą tegoroczną aukcję w Niemczech, w której o gwarantowane ceny energii konkurowali inwestorzy planujący budowę elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych, całkowicie zdominowała branża PV - podobnie jak miało to miejsce w pierwszych tego rodzaju aukcjach, które przeprowadzono za naszą zachodnią granicą w ubiegłym roku.

Od ubiegłego roku Niemcy prowadzą - obok osobnych aukcji dla wiatru i fotowoltaiki - także łączone aukcje, w których o wsparcie ubiegają się inwestorzy z obu branż.

Ubiegłoroczne, łączone aukcje wygrywali tylko inwestorzy oferujący sprzedaż energii z elektrowni fotowoltaicznych.

Podobnie było w pierwszej tego rodzaju aukcji przeprowadzonej w Niemczech w tym roku. Co więcej, do tej aukcji zgłosili się tylko inwestorzy reprezentujący sektor fotowoltaiczny.

Zaoferowano energię ze 109 projektów na łączną moc 720 MW, z czego wsparciem w postaci 20-letnich gwarancji odkupu energii po zaoferowanych cenach niemiecki regulator Bundesnetzagentur objął 18 projektów o całkowitej mocy 210 MW.

Nowe farmy fotowoltaiczne powstaną łącznie w pięciu landach, z czego największy potencjał zostanie zrealizowany w Saksonii-Anhalt i Brandenburgii (po 59 MW), następnie w Szlezwik-Holsztyn (48 MW), Meklemburgii-Pomorze Przednie (33 MW) oraz w Hesji (10 MW).

Energia będzie sprzedawana po cenach wynoszących od 45 EUR/MWh do 61 EUR/MWh, co jest zbliżonym poziomem do wyników wcześniejszej tego rodzaju aukcji, którą Bundesnetzagentur rozstrzygnął w listopadzie ubiegłego roku (46,5 EUR/MWh - 57,9 EUR/MWh).
Kolejne mieszane aukcje dla fotowoltaiki i wiatru odbędą się w Niemczech w lipcu i listopadzie br. Wsparciem zostaną objęte w nich projekty o mocy sięgającej odpowiednio 150 MW i 200 MW.

Wcześniej w tym roku w Niemczech odbyły się już dwie aukcje dedykowane wyłącznie fotowoltaice, w których można było zgłaszać projekty o mocy od 750 kW do 10 MW.

W aukcji z marca wsparciem objęto 121 projektów na łączną moc 505,1 MW, w przypadku których energia będzie sprzedawana po cenach wynoszących od 39 EUR/MWh nawet do 84 EUR/MWh (cena referencyjna wynosiła 89 EUR/MWh).

Natomiast w mniejszej aukcji rozstrzygniętej w lutym br. Bundesnetzagentur przyznała gwarancje sprzedaży energii po cenach od 41 EUR/MWh do 51 EUR/MWh.

W komentarzach do wyników tegorocznych aukcji federalne stowarzyszenie branży solarnej BSW Solar podkreśla, że ceny energii z fotowoltaiki byłyby jeszcze niższe, gdyby nie brak możliwości zgłaszania projektów mogących powstać na gruntach rolnych. To ograniczenie BSW Solar nazywa "gorsetem" nałożonym na niemieckich inwestorów w sektorze PV.

W 2019 roku niemiecka branża PV może osiągnąć wynik w zakresie nowych inwestycji nienotowany od siedmiu lat. Świadczy o tym potencjał nowych systemów PV zarejestrowanych przez Bundesnetzagentur w pierwszych dwóch miesiącach tego roku.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: ficzyczny 02.05.2019r. 13:30
oczywiście oferują 24h/7d/365 ?
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE