ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Arabia Saudyjska i Bahrajn zadowolone z sankcji USA wobec Iranu
23.04.2019r. 14:38

Arabia Saudyjska i Bahrajn wyraziły we wtorek zadowolenie z decyzji USA o anulowaniu na początku maja wyłączeń z zakazu importu ropy z Iranu dla państw będących jej głównymi nabywcami.

"Arabia Saudyjska w pełni popiera ten podjęty przez Stany Zjednoczone krok, gdyż jest on niezbędny dla zmuszenia irańskiego rządu, by zrezygnował ze swej polityki destabilizowania (regionu) oraz ze sponsorowania terroryzmu na całym świecie" - oświadczył saudyjski minister spraw zagranicznych Ibrahim al-Asaf.

Jak jednocześnie przypomniał, jeszcze w poniedziałek saudyjski minister do spraw energii zapewnił, że jego kraj jako największy światowy eksporter ropy będzie współpracował z innymi jej producentami w celu utrzymania ciągłości dostaw i równowagi rynku.

Zadowolenie z objęcia przez USA zakazem importu irańskiej ropy jej głównych nabywców wyraził także Bahrajn, o czym poinformowała tamtejsza państwowa agencja prasowa.
W listopadzie ubiegłego roku prezydent Donald Trump przywrócił zawieszone wcześniej sankcje USA wobec Iranu, uzasadniając to kontynuowaniem przez Teheran prac nad bronią jądrową. Sankcje te przewidują między innymi karanie państw, które będą nadal kupować irańską ropę.

Jednak w przypadku ośmiu największych jej importerów Waszyngton zgodził się na ich wyłączenie spod zakazu na pół roku, by mogli w tym czasie znaleźć inne źródła dostaw. Nabywania ropy od Iranu zaprzestały dotąd tylko Grecja, Tajwan i Włochy, a pozostała piątka - Chiny, Indie, Japonia, Korea Południowa i Turcja - zamierzała uzyskać przedłużenie zwolnienia.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo oświadczył w poniedziałek, że decyzja Trumpa o odmowie zwolnień świadczy o "znacznym przyspieszeniu naszej kampanii nacisków w taki sposób, by zrealizować nasze cele w sferze bezpieczeństwa narodowego i jednocześnie utrzymać dobre zaopatrzenie rynku".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE