ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

FT: przemysł naftowy stoi w obliczu presji, aby udowodnić, że jego plany są zgodne z celami porozumienia klimatycznego
23.04.2019r. 15:38

Wydobycie ropy i gazu powinno spaść o 40 procent do 2030 wobec obecnego poziomu, aby nie dopuścić do podwyższenia globalnej temperatury o 1,5 stopnia Celsjusza. Tymczasem inwestycje globalnych koncernów w wydobycie tych surowców nie wskazują na to, by miały one redukować ich produkcję - alarmuje cytowany przez BiznesAlert.pl dziennik Financial Times.

Brytyjska gazeta podkreśla jednocześnie, że przemysł naftowy i gazowy stoi w obliczu presji, aby udowodnić, że jego plany na przyszłość są zgodne z celami paryskiego porozumienia klimatycznego. -Mimo, że będzie ono wdrażane powoli, to plany koncernów naftowych i gazowych muszą być zgodne z celami paryskimi - nie jest jasne, co to oznacza w praktyce podaje FT.

Brytyjski koncern BP pod presją inwestorów poparł rezolucję postulującą ujawnienie czy jego plany na przyszłość są zgodne celami klimatycznymi. Z kolei amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd niedawno zapobiegała głosowaniu akcjonariuszy ExxonMobil w sprawie wprowadzenia docelowych poziomów emisji.

Nowy raport organizacji pozarządowej Global Witness wskazuje, że 4,9 biliona dolarów, które sektor ma przeznaczyć na poszukiwania i wydobycie z nowych pól naftowych, w ciągu następnej dekady, jest niezgodne z celami porozumienia paryskiego.

W Paryżu, państwa sygnatariusze zgodziły się, aby utrzymać wzrost globalnego ocieplenia poniżej 1,5 C. W październiku ubiegłego roku Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) opracował raport pokazujący, że ograniczenie ocieplenia do 1,5 ° C pozwoli uniknąć najgorszych skutków zmiany klimatu i że ten cel jest nadal możliwy do zrealizowania.

Analitycy szwedzkiego ośrodka Rystad Energy przygotowali modele pokazujące wydobycie ropy i gazu w ciągu najbliższych 30 lat, które byłyby zgodne z raportem IPCC. Modele te wskazują, że wydobycie musi zmniejszyć się o prawie 40 procent do 2030 r., jeśli chcemy zatrzymać globalne ocieplenie poniżej 1,5 C.
Jest to zgodne z główną tezą raportu, że globalna emisja musi spaść o 50 procent do 2030 r., aby osiągnąć poziom zerowy emisji netto do 2050 roku.

Według Rystad Energy wydobycie ropy naftowej ma wzrosnąć o 12 procent w ciągu następnej dekady, napędzając inwestycje w nowe pola. Jeśli inwestycje nie byłyby rozwijane, to wydobycie z pól naftowych, które są obecnie eksploatowane, spadłoby o 36 procent.

Obecnie jednak ExxonMobil, Shell, Chevron, Total i BP zamierzają wydać łącznie 562 miliardów dolarów na budowę infrastruktury, pozwalającej wydobywać ropę i gaz z nowych źródeł w ciągu następnej dekady.

- Jeśli firmy te próbują twierdzić, że ich inwestycje są zgodne z celami klimatycznymi, ograniczają poziom swojej wiarygodności. Scenariusze klimatyczne, w których obecnie wdrażane są na szeroką skalę niesprawdzone technologie, w celu wychwytywania i usuwania dwutlenku węgla, nie stanowią wiarygodnych działań prowadzących do osiągnięcia celów klimatycznych - zaznacza cytowany przez BiznesAlert.pl FT.
Financial Times , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: realista 24.04.2019r. 04:16
Żyjemy w czasach absurdu... Media kreują ekologię w produkcji energii - co ja w swoim prywatnym spojrzeniu nazywam "skandynawskim wirusem"... Ale prawda jest taka, że dla większości państw na świecie nie da się odejść od ropy i gazu aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne społeczności - i tak jest również w większości Państw w Europie...
Jak już sobie bogaty Niemiec czy Belg kupi elektryka - to w końcu zorientuje się że energia nie jest z gniazdka AC, a trzeba ją wyprodukować również w nocy kiedy nie świeci słońce i nie wieje wiatr...

Zatem dajmy czas aby Jasio EuroKowalski przekonał się o tym co globalne koncerny już wiedzą ...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE