ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dane NBP wskazują na duży wzrost ceny ropy importowanej do Polski w 2018 r.
23.04.2019r. 15:52

W 2018 r. cena ropy importowanej do Polski wyrażona w PLN wzrosła średnio o 28 proc. rdr, w podobnej skali jak w 2017 r. - podał NBP w raporcie o bilansie płatniczym Polski w IV kwartale. W 2018 r. import ropy naftowej osiągnął rekordowy poziom.

W 2018 r. cena ropy importowanej do Polski wyrażona w PLN wzrosła średnio o 28 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, a więc w podobnej skali jak w 2017 r. (...) W wyniku jedoczesnego wzrostu wielkości dostaw i ich cen, wartość importu ropy zwiększyła się do 52,3 mld PLN (co stanowiło 5,5 proc. importu ogółem)" - napisano.

W 2018 r. import ropy naftowej osiągnął rekordowy poziom.

"Do Polski dostarczono 212 mln baryłek, co oznacza wzrost o 35,5 mln baryłek (tj. o 20 proc.) w porównaniu z 2017 r., po dwóch latach spadków (2016 i 2017). Był to także największy wzrost importu ropy w krajach UE" - napisano.
NBP odnotowuje, że kontynuowany był proces dywersyfikacji dostaw ropy do Polski.

Według NBP w 2018 r. dostawy ropy naftowej pochodziły z 10 krajów, w tym z Rosji (67 proc. importu ropy, spadek o 10 pkt. proc. rdr), Kazachstanu (13 proc.), Arabii Saudyjskiej (7 proc.).

"W porównaniu z 2017 r. na liście dostawców ropy do Polski ponownie pojawiła się Nigeria (pierwsza dostawa z tego kraju miała miejsce w sierpniu 2016 r.), a w grudniu 2018 r. po raz pierwszy dotarła do Polski ropa ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich" - napisano.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE