ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Straż pożarna i policja opuściły teren emisji gazu i ropy w Sękowej
23.04.2019r. 17:55

Straż pożarna i policja opuściły już teren w Sękowej koło Gorlic (Małopolskie), gdzie od soboty wydostają się spod ziemi gaz i woda z ropą. Na miejscu pozostali ratownicy i eksperci z PGNiG z Sanoka i z Ratowniczej Stacji Górnictwa Otworowego z Krakowa.

Teren jest zabezpieczony, nikomu nie zagraża niebezpieczeństwo - zapewnił rzecznik prasowy gorlickiej PSP Dariusz Surmacz. Jak dodał, we wtorek po południu straż pożarna opuściła teren, nie ma tam też już policji.

Na miejscu erupcji w Sękowej pozostali ratownicy i eksperci z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), oddziału w Sanoku, oraz z Ratowniczej Stacji Górnictwa Otworowego z Krakowa.

Jak wyjaśnił we wtorek PAP Erwin Szwast z PGNiG, kierujący akcją na miejscu, "energia złożowa spada". Chwilami płomień podpalonego gazu i ropy całkowicie zanika, ale po jakimś czasie substancje ponownie wydostają się na zewnątrz i znowu - w celach kontrolnych i bezpieczeństwa - trzeba je zapalić.

Pracownik PGNiG dodał, że w dalszym ciągu nie można określić, jak długo "złoże będzie walczyło".

"Na bieżąco oceniamy sytuację w odwiercie i wciąż czekamy na podjęcie kluczowych decyzji. Jest wiele scenariuszy, ale to nie jest jeszcze czas, by o tym mówić" - podkreślił Szwast.
Od soboty do wtorkowego popołudnia spod ziemi w Sękowej wydostało się ponad 100 tys. litrów (100 m sześc.) mieszaniny wody z ropą naftową.

Woda i ropa spływają do specjalnie wykopanego dołu, następnie trafiają do beczek i są wywożone do pobliskiej kopalni (Petrol-PAP). Tam z płynu złożowego ma być wydzielona ropa, która zostanie zagospodarowana, oraz woda, która odwiertami będzie zwrócona do złoża.

Do wycieku w Sękowej doszło w miejscu, które przed wojną było eksploatowane jako pole naftowe. Substancje wydostały się poprzez zlikwidowany w 1995 r. odwiert ropy naftowej Franciszek 1, który powstał pod koniec XIX w.

Ziemia gorlicka od wieków była znana ze złóż ropy naftowej. Pierwsze wzmianki o występowaniu "oleju skalnego" w tej części Polski pochodzą ze średniowiecza. Intensywne poszukiwania ropy rozpoczęły się w XIX wieku. Kres gorlickiemu zagłębiu przyniósł wybuch I wojny światowej. Tutejsze złoża zostały już w znacznym stopniu wyeksploatowane.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE