ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Białoruś gotowa do końca roku rozpocząć import ropy spoza Rosji
23.04.2019r. 19:20

Białoruska Kompania Naftowa (BNK) planuje do końca roku zorganizować import ropy pochodzącej z innych źródeł niż Rosja - powiedział we wtorek wicedyrektor BNK Siarhiej Hryb. Nowe trasy dostaw surowca mogą przebiegać przez porty bałtyckie lub Ukrainę.

"Na świecie jest 18 gatunków ropy, które można przetwarzać w białoruskich rafineriach. Obecnie rozpatrywane są trzy warianty dostaw" - powiedział Hryb, cytowany przez Radio Swaboda.

"Są to albo porty bałtyckie, albo Odessa, albo jakaś kombinacja. Rafineria w Mozyrzu jest bliżej Ukrainy, więc możliwe, że będzie do niej trafiać ropa transportowana przez Ukrainę. Zakłady Naftan (rafineria w Nowopołocku) leżą bliżej portów bałtyckich, więc logiczne jest rozważenie tamtej trasy" - mówił Hryb.

Z kolei portal Naviny.by zwraca uwagę na słowa Hryba, że Białoruś rozważa możliwość zakupu terminalu naftowego, który mógłby być przeznaczony zarówno do eksportu białoruskich paliw, jak i do importu ropy.

"Stale toczą się rozmowy w tej sprawie z portami Łotwy i Litwy" - powiedział Hryb, dodając, że decydującą sprawą przy podejmowaniu decyzji będzie możliwość przyjmowania ropy z morza.
19 kwietnia białoruski koncern naftowy Biełnaftachim poinformował, że ropa z Rosji przesyłana rurociągiem Przyjaźń jest zanieczyszczona. Surowiec trafił do rafinerii w Mozyrzu na południu Białorusi, w efekcie czego - jak poinformowano w poniedziałek - doszło tam do korozji i awarii niektórych urządzeń.

Obie białoruskie rafinerie - w Mozyrzu i Nowopołocku - ograniczyły produkcję paliw. Żeby zapewnić pełne dostawy na rynek wewnętrzny, wstrzymano eksport do Polski, krajów bałtyckich i na Ukrainę.

11 kwietnia prezydent Alaksandr Łukaszenka zagroził zamknięciem części biegnącego przez Białoruś rurociągu Przyjaźń w związku z koniecznością prac remontowych. Była to reakcja na rosyjskie ograniczenia wwozu białoruskiej żywnośc.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 24.04.2019r. 17:35
Tak się kończy przyjaźń z Związkiem Radzieckim....ups. Rosją. Ruskie pompują "badziew" i patrzą czy odbiorca będzie błagał o "lepszy sort"(podobnie było w Polsce z gazem) a Łukaszenka jak raz zaczyna pokazywać im "środkowy palec" i słusznie. Białoruś przetwarza około 20 mln ton ropy rocznie w większości na eksport : do Polski( 13%) i na Ukrainę (80%). Pewnie ruskie zmuszały go do ograniczenia eksportu na Ukrainę przed wyborami i doszło do niesnasek. Tak generalnie Rosjanie pogrywają i mogą stracić bezpowrotnie odbiorców w Polsce ,Białorusi pośrednio Ukrainie oraz Litwie Łotwie i Estonii co spowoduje uśmiercenie północnej nitki "drużby", no chyba że po znajomości Niemcy kupią wolumen co w sumie dla nas była by kasa za tranzyt.
Jest okazja do zacieśnienia współpracy z Białorusią i przeciągnięcie jej na "białą stronę mocy".
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE