ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Węgierska partia opozycyjna: umowa ws. Paksu zawarta z naruszeniem prawa
23.04.2019r. 19:52

Opozycyjna partia węgierska Dialog jest zdania, że umowę w sprawie rozbudowy elektrowni atomowej w Paksu z 2014 r. zawarto z naruszeniem prawa i rząd powinien ją wypowiedzieć. Powiedział o tym we wtorek europoseł partii Benedek Javor na konferencji prasowej.

Javor oświadczył, że po dogłębnym przeanalizowaniu upublicznionych umów ws. rozbudowy Paksu, czyli inwestycji o nazwie Paks II, między państwem węgierskim i spółką Rosatom stało się jasne, że nie odpowiadały one obowiązującym wówczas przepisom węgierskim.

Jak podkreślił, w 2014 r. umowy dotyczące wykorzystania majątku narodowego można było uważać za oficjalne tylko wówczas, jeśli zostały napisane po węgiersku, a przy ich przygotowaniu za prawo właściwe należało uważać prawo węgierskie. Tymczasem umowy ws. realizacji rozbudowy Paksu zostały podpisane po angielsku i rosyjsku, a strony uznały za prawo właściwe prawo szwajcarskie.

Javor za poważny problem uznał także to, że w preambule umowy rząd węgierski bez przetargu obiecuje stronie rosyjskiej prawo demontażu czterech obecnie działających reaktorów w Paksu (Paks I). Ponadto - jak wskazał - umowa nie zobowiązuje strony rosyjskiej do zaopatrywania strony węgierskiej w części zamienne podczas całego okresu eksploatacji nowych bloków Paksu II.
Kilkusetstronicową umowę w sprawie budowy dwóch nowych reaktorów w Paksu ujawniono pod koniec marca, po tym gdy Javor oraz tygodnik "HVG" zwrócili się o to do sądu.

Zgodnie z umową dwa nowe bloki w elektrowni mają produkować w sumie więcej energii niż obecne cztery, które zostaną wyłączone w latach 2032-2037. Rosja udzieli Węgrom na budowę nowych reaktorów kredytu w wysokości do 10 mld euro; całkowity koszt inwestycji to 12 mld euro.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE