ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

GAZTERM 2019 - dlaczego Bałtycki Szczyt Gazowy?
24.04.2019r. 05:37

Brama Północna, rozwój rynku bunkierki LNG (nisza rynkowa), rurociąg Baltic Pipe, rozbudowa terminalu LNG oraz nowy pływający terminal LNG - o tym wszystkim porozmawiamy na tegorocznej konferencji. Najnowsze trendy i informacje, wymiana doświadczeń oraz budowanie relacji biznesowych - temu ma służyć tegoroczna edycja.

22 edycja Konferencji GAZTERM po raz kolejny odnosi się to problematyki międzynarodowej. Jesteśmy bowiem przekonani, że rozwój polskiego rynku gazu będzie w coraz większym stopniu stymulowany przez zjawiska i zdarzenie zachodzące w środowisku międzynarodowym. Dlatego głównym wydarzeniem tegorocznego GAZTERMU będzie Bałtycki Szczyt Gazowy z udziałem przedstawicieli rządów państw regionu. Zakres merytoryczny programu koncentruje się natomiast na ukazaniu całego spektrum zagadnień związanych z najnowszymi zdarzeniami i trendami zachodzącymi na rynkach gazu w regionie bałtyckim. Konferencja ma służyć także wymianie doświadczeń, podzieleniu się najnowszymi informacji z branży oraz, co niezwykle ważne, budowaniu pozytywnych relacji biznesowych. Wierzymy, że Morze Bałtyckie jest akwenem, który łączy, a położone nad nim Międzyzdroje jest najlepszym miejscem do spotkania obecnych i przyszłych partnerów działających na rynku gazu.

Morze Bałtyckie to akwen głęboko wdzierający się w północno-wschodnią część kontynentu europejskiego. Przez setki lat zapewniał wzajemną komunikację mieszkających nad jego brzegami narodów oraz kontakt ze światem zewnętrznym. Dla państwa polskiego znaczenie Bałtyku jest oczywiste - umożliwia udział polskiej gospodarki w globalnej wymianie handlowej. Okazuje się, że Bałtyk pomimo swych niewielkich rozmiarów stał się morzem absorbującym ogromy ruch statków handlowych. Od połowy lat 90. XX wieku w regionie Morza Bałtyckiego ma miejsce intensywny wzrost aktywności w sektorze transportu morskiego. Istnieją rozbieżności co do ilości jednostek morskich wpływających na wody Morza Bałtyckiego. Obecnie bałtycki transport morski stanowi, według różnych źródeł między 15% a 19% globalnego transportu morskiego. Według organizacji ekologicznej WWF na akwenie bałtyckim w latach 2010/2011 średnio każdego dnia znajdowało się 2000 statków. Natomiast według opinii Global Compact Poland: "Bałtyk ma w sobie ogromny potencjał transportowy. Już teraz jest zaliczany do jednych z najbardziej obciążonych transportowo akwenów morskich na świecie. Przez jego wody przewożonych jest rocznie ok. 800 mln ton ładunków i 14 mln kontenerów".

Morze Bałtyckie nabiera także coraz większego znaczenia dla polskiego rynku gazu ziemnego energetycznej, ponieważ to przez jego wody wytyczane są szlaki transportu tego ważnego dla gospodarki surowca. Wzrastające zapotrzebowanie na gaz ziemny będzie pokrywane przede wszystkim przez import. Niestety w kolejnych latach nie będziemy mogli oczekiwać zwiększenia wydobycia krajowego gazu. W takiej sytuacji kluczową sprawą jest skuteczne zabezpieczenie dostępu do importowanego gazu. Temu celowi służyć ma realizacja projektu "Brama Północna", który obejmuje budowę przez GAZ-System wraz duńskim Energinetem rurociągu Baltic Pipe i rozbudowę terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Aktualnie rozpatruje się także ulokowanie kolejnego terminala LNG, tym razem pływającego, w Zatoce Gdańskiej o przepustowości do 4 mld m3 gazu rocznie. Zakładając udaną realizację wszystkich wyżej wymienionych projektów Polska po 2022 roku zyska łącznie 21,5 mld m3 zdolności importowych rocznie umożliwiających zakupy gazu z różnych źródeł. Zbieżna z polskimi działaniami na rzecz bezpieczeństwa energetycznego jest polityka Litwy, która już w 2014 roku uruchomiła terminal LNG FSRU w Kłajpedzie. Rynki obu sąsiednich państw do końca 2021 roku połączone zostaną interkonektorem GIPL, który zakończy izolację infrastrukturalną także Łotwy i Estonii oraz Fundlandii, która także buduje prowadzący przez wody Zatoki Fińskiej interkonektor. W zachodniej części basenu Morza Bałtyckiego finalizuje się natomiast proces integracji rynków Królestwa Danii i Królestwa Szwecji. Operatorzy przesyłowi z obu państw w 2019 zakończą pracę nad stworzeniem jednej strefy bilansującej. Uruchomienie wspomnianego wyżej rurociągu Baltic Pipe, stworzy możliwość przepływu gazu pomiędzy Polską, a tymi dwoma państwami skandynawskimi.

Realizacji morskich i lądowych projektów infrastrukturalnych o charakterze strategicznym towarzyszy nabierający tępa rozwój rynku bunkierki LNG na Bałtyku. Wzdłuż południowych i północnych wybrzeży powstaje sieć instalacji służących bunkrowaniu statków morskich w ciekłe paliwo gazowe. To nowa nisza rynkowa, która stwarza bardzo ciekowe możliwości biznesowe dla firm dystrybucyjnych, podmiotów zajmujących się obrotem oraz dostawców energii. W tym procesie tworzenia nowego rynku uczestniczą także polskie firmy i porty morskie. W tym miejscu należy odnotować pierwsze komercyjne bunkrowanie statków paliwem LNG w portach w Gdyni i Gdańsku przeprowadzone wspólnie przez Grupę LOTOS oraz PGNiG Obrót Detaliczny. Również terminal LNG w Świnoujściu w niedługim czasie zyska możliwość bunkrowania statków oraz funkcję przeładunku gazu z gazowca na gazowiec, w konsekwencji programu inwestycyjnego uruchomionego przez Polskie LNG. Nowe źródła dostaw wraz z nowymi połączeniami międzystanowymi oraz rozwijającą się współpracą pomiędzy operatorami, tworzą ciekawe perspektywy dla rozwoju bezpiecznego opartego na uczciwej konkurencji handlu gazem w regionie bałtyckim.

Rozwijająca się wokół gazu ziemnego współpraca, oprócz gospodarczego, posiada jeszcze jeden aspekt. Kooperacja w tym zakresie wzmacnia bowiem więzi pomiędzy państwami należącymi do wspólnoty gospodarczo-politycznej jaką jest Unia Europejska oraz wspólnoty militarno-politycznej jaką jest Sojusz Północnoatlantycki. Zacieśniające się polsko-litewskie relacje gazowe oraz integracja rynków gazu państw nadbałtyckich wpisują się natomiast w ramy szerszej strategii współpracy państw regionu Trójmorza. Inicjatywa ta zainaugurowana na szycie w Dubrowniku w 2016 roku zakłada m.in. dywersyfikacje dostaw gazu oraz rozwój infrastruktury transportowej na osi północ-południe. Dzięki swojemu położeniu geograficznemu oraz potencjałowi gospodarczemu Polska staje się naturalnym zwornikiem partnerskiej współpracy pomiędzy państwami regionu. Duży potencjał rozwoju i atrakcyjność jaki posiada ta regionalna inicjatywa dostrzegany jest przez największe podmioty polityczne i gospodarcze w skali globalnej. Współpraca Stanów Zjednoczonych z Trójmorzem jest już bowiem faktem. Pierwsze dostawy amerykańskiego skroplonego gazu do terminali w Kłajpedzie i Świnoujściu zostały już zrealizowane. W perspektywie lat 2022-23 rozpocznie się natomiast odbiór LNG w ramach zawartych przez PGNIG kontraktów długoterminowych ze swoimi amerykańskimi partnerami - Cheniere Energy, Venture Global Cacasieu Pass, Venture Global Plaquemines LNG oraz Sempra Energy. Stoimy zatem przed bardzo realną perspektywą uruchomienia nowego amerykańsko-europejskiego korytarza transportu gazu biegnącego przez wody Morza Bałtyckiego.

Zapraszamy na www.gazterm.pl
Studio 4U

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE