ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Ekipa prezydenta elekta Ukrainy wzywa do rozmów z MFW o obniżce cen gazu
24.04.2019r. 11:06 24.04.2019r. 09:38

Ekipa prezydenta elekta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wezwała rząd i państwową firmę paliwową Naftohaz do przeprowadzenia konsultacji z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW) na temat obniżenia cen gazu dla konsumentów indywidualnych.

"W ciągu ostatnich czterech miesięcy ceny gazu w Europie spadły i dziś cena gazu dla odbiorców indywidualnych jest wyższa niż na europejskich giełdach. Dlatego wzywamy Naftohaz i Radę Ministrów do przeprowadzenia konsultacji z MFW, by zamiast zaplanowanych podwyżek doprowadzić do obniżenia ceny gazu dla społeczeństwa od 1 maja" - ogłosiła ekipa Zełenskiego w środę w sieciach społecznościowych.

MFW domaga się urynkowienia cen gazu dla ludności, wiążąc z tym realizację programu pomocy finansowej dla Ukrainy.

Sztab prezydenta elekta przypomniał, że zgodnie z oświadczeniami Rosji od 1 czerwca może ona zakazać eksportu ropy i produktów naftowych na Ukrainę, zaś 1 stycznia przyszłego roku zrezygnować z przesyłania gazu przez ukraińskie rurociągi. "Te wyzwania potrzebują efektywnych i szybkich działań oraz połączenia wysiłków" - głosi apel.
W październiku 2018 roku rząd premiera Wołodymyra Hrojsmana podniósł ceny gazu o 23,5 proc., tłumacząc to zobowiązaniami wobec MFW. W kwietniu br. rząd i Naftohaz ustaliły, że od 1 maja cena gazu spadnie o 3,5 proc.: z 8,55 tys. hrywien (ok. 1,22 tys. złotych) do 8,24 tys. hrywien (ok. 1,17 tys. złotych) za 1000 metrów sześciennych.

Zgodnie z ustaleniami między władzami ukraińskimi a MFW, od 1 maja cena gazu dla odbiorców indywidualnych miała wzrosnąć do 9,85 tys. hrywien (ok. 1,4 tys. złotych), zaś od 1 stycznia 2020 roku do 12,3 tys. hrywien (1,75 tys. złotych) za 1000 metrów sześciennych - przypomina portal Hromadske.ua.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: Engineer 24.04.2019r. 10:46
Dla niezorientowanych tlumacze, ze w jezyku MFW "program pomocy finansowej" oznacza wysoko oprocentowane... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE