ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Dąbrowski: ekspansja OZE musi następować ewolucyjnie
24.04.2019r. 11:19

Polska gospodarka oraz system elektroenergetyczny nie są na razie przygotowane na skokową ekspansję OZE, proces ten musi następować ewolucyjnie - mówił w środę wiceminister energii Tomasz Dąbrowski na rozpoczęcie kongresu Europower w Warszawie.

"Postęp technologiczny prowadzi do obniżenia nakładów inwestycyjnych w przeliczeniu na jednostkę produkowanej lub zaoszczędzonej energii. Technologie OZE przodują w tym obszarze" - zauważył Dąbrowski. Jak jednak dodał, postęp w OZE musi postępować wraz z zagwarantowaniem odpowiednich mocy rezerwowych i rozwojem sieci oraz magazynów energii. Przypomniał, że w projekcie polityki energetycznej rząd przewiduje na 2030 r. 21-proc. udział OZE w finalnym zużyciu energii brutto.

Wiceminister zaznaczył, że wraz z ekspansją OZE rząd przewiduje dalszy rozwój energetyki rozproszonej: klastrów, spółdzielni, energetyki prosumenckiej. Jak podkreślił, już dziś widać w Polsce postęp, liczba mikroinstalacji zwiększyła się z 16 tys. w 2016 r. do 54 tys. w 2018 r.

"Tempo rozwoju OZE przybierze na sile zwłaszcza po 2025 r., kiedy rozwój postęp technologiczny prawdopodobnie umożliwi już bezpieczny przyrost OZE w systemie energetycznym bez zbytniego obciążenia finansowego gospodarki. Duży udział odegrają moce wiatrowe na morzu oraz fotowoltaika" - ocenił Dąbrowski. Wskazał też, że ważny, również z punktu widzenia czystości powietrza, jest sektor ciepłownictwa systemowego, zwłaszcza jego transformacja w kierunku efektywnych systemów ciepłowniczych, wykorzystujących OZE, kogenerację, ciepło odpadowe, gaz i biomasę.
Jak dodał wiceminister, w nadchodzących dekadach jednym z najistotniejszych elementów algorytmu bezpieczeństwa energetycznego będzie efektywność energetyczna we wszystkich aspektach - od eksploatacji surowców, przez wytwarzanie energii, po jej przesył i konsumpcję. Projekty Polityki Energetycznej Polski oraz Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu prezentują 23 proc. cel redukcji zużycia energii pierwotnej do 2030 r. - przypomniał Dąbrowski.

W konsekwencji przeobrażeń energetyki rząd przewiduje stopniowe zmniejszanie udziału węgla kamiennego i brunatnego w bilansie produkcji energii elektrycznej z obecnych blisko 80 proc. do ok. 60 proc. w 2030 r. Wolumen wykorzystania węgla kamiennego - ponad 30 mln ton rocznie - ma pozostać bez zmian - zaznaczył Dąbrowski. A wzrost zapotrzebowania na energię oprócz OZE będzie pokrywany przez inne źródła, na razie nie występujące w Polsce jak atom, który ma być uruchamiany stopniowo od 2033 r.

Jak zauważył wiceminister, plany Komisji Europejskiej będą niezwykle kosztowne dla mocno "nawęglonych" gospodarek, jak Polska, a społeczny wymiar transformacji jest szczególnie ważny dla regionów górniczych. Proces ten będzie wspierany ze środków UE - zaznaczył.

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: ręce opadają 24.04.2019r. 16:45
Energetyka OZE będzie się rozwijać i rząd może sobie planować 21% na 2030 - jak technologie jeszcze stanieją to... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 4 | Najnowsza odpowiedź: 25-04-2019r. 12:31 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE