ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W tych krajach będzie rozwijać się energetyka słoneczna CSP
25.04.2019r. 09:05

Jak czytamy w portalu Gramwzielone.pl, Technologia CSP umożliwiająca produkcję i jednocześnie magazynowanie energii ze słońca, w ostatnich latach była w cieniu błyskawicznie rozwijającej się i taniejącej fotowoltaiki. Jednak zdaniem brytyjskiej firmy konsultingowej GlobalData, w kolejnych latach potencjał CSP znowu zacznie rosnąć.

Koszt energii wytwarzanej z wykorzystaniem termalnych elektrowni słonecznych CSP (Concetrated Solar Power) pozostaje nadal wyraźnie wyższy od kosztów energii produkowanej z fotowoltaiki. Jednak także w przypadku CSP poprawiono efektywność kosztową, a elektrownie tego typu pozwalają od razu zmagazynować nadwyżki energii i dostarczyć w czasie, kiedy jest ona potrzebna.

Jak wynika z analizy ekspertów Międzynarodowej Agencji Energetyki Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA), opublikowanej w styczniu br., średnia cena energii z elektrowni fotowoltaicznych w regionie Zatoki Perskiej spadła poniżej 0,03 USD/kWh, natomiast cena energii słonecznej, ze sterowalnych, dających zdolność przechowywania nadwyżek energii elektrowni słonecznych typu CSP spadła do poziomu 0,073 USD/kWh.

Jak zaznacza IRENA, to poziom poniżej kosztu produkcji energii z gazu ziemnego, który ponoszą niektóre koncerny energetyczne działające w regionie posiadającym ogromne zasoby tego surowca.

Z raportu opublikowanego teraz przez londyńską firmę GlobalData wynika, że w najbliższych latach globalny potencjał elektrowni typu CSP zwiększy się z 5,59 GW na koniec ub.r. (w tym 601 MW powstało w roku 2018) do 7,62 GW w roku 2020, następnie do 15,29 GW w roku 2026 oraz 22,36 GW w roku 2030.

- Globalny rynek CSP wchodzi w okres ożywienia wynikającego ze spadku kosztów generacji dzięki mechanizmom aukcyjnym i hybrydowym inwestycjom PV-CSP. Magazynowanie energii w technologii CSP będzie zyskiwać na znaczeniu z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na stabilną energię - komentuje Pavan Kumar Vyakaranam, analityk GlobalData.

Inwestycje w elektrownie słoneczne CSP mają być realizowane głównie w Chinach, Chile, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej.

Chińczycy w ubiegłym roku mieli uruchomić elektrownie CSP o mocy około 200 MW, czyli 7-krotnie wyższej niż łączna moc elektrowni tego typu działających w Chinach do końca 2017 r.

Chińskie inwestycje w CSP to zasługa programu wsparcia obejmującego 20 pilotażowych inwestycji, w przypadku których produkcja energii zostanie objęta taryfami gwarantowanymi w wysokości ok. 0,172 USD/kWh.
Największe inwestycje w CSP mogą zostać zrealizowane w Maroku. Strategia energetyczna tego kraju przewiduje zwiększenie zainstalowanego potencjału energetyki słonecznej do 2 GW do roku 2020, a energia z CSP ma zaspokajać do tego czasu aż 42 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną, dostarczając ja zwłaszcza w czasie wieczornego wzrostu konsumpcji.

Inwestycje w CSP zostaną zrealizowane także w Dubaju, gdzie aukcja przeprowadzona w roku 2017 skutkowała ofertami sprzedaży energii po cenach wynoszących od około 0,945 USD/kWh do 0,1735 USD/kWh.

W tym roku ogromną elektrownię CSP uruchomił w RPA francuski koncern energetyczny Engie.

W elektrowni słonecznej o mocy 100 MW, która powstała w RPA, rzędy parabolicznych luster nagrzewają ciecz, która po zamianie w parę napędza turbinę produkującą energię elektryczną, przy czym ta technologia daje możliwość zmagazynowania części ciepła i wykorzystania go do produkcji energii elektrycznej w późniejszym terminie.

Instalacja CSP wykonana przez francuski koncern, dla którego jest to pierwsza tego rodzaju inwestycja, zajmuje teren 4,5 km2 i składa się z 384 tys. luster

System ma oferować możliwość dostarczania energii elektrycznej jeszcze przez ok. 4,5 godziny po zachodzie słońca.

Engie wylicza, że termalna elektrownia słoneczna ma produkować energię w ilości pozwalającej na pokrycie zapotrzebowania około 179 tys. gospodarstw domowych w południowoafrykańskim dystrykcie John Taolo Gaetsewe.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE