ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

NJBPU przyznała certyfikaty zerowej emisji elektrowniom jądrowym Salem i Hope Creek
25.04.2019r. 09:15

Rada ds. Przedsiębiorstw Użyteczności Publicznej stanu New Jersey w USA (NJBPU) przyznała certyfikaty zerowej emisji (ZEC) elektrowniom jądrowym Salem i Hope Creek. Przewodniczący NJBPU Joseph Fiordaliso stwierdził, że rada miała "moralny obowiązek" zrobić wszystko, co było w jej mocy, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla - czytamy w BiznesAlert.pl.

Dwie elektrownie jądrowe zarządzane przez Public Service Enterprise Group (PSEG) - Salem i Hope Creek - były zagrożone przedwczesnym zamknięciem ze względów ekonomicznych, zanim New Jersey w maju 2018 roku przyjął Ustawę w sprawie certyfikatów zerowej emisji (Zero Emissions Certificate Law). Umożliwia ona wspieranie elektrowni jądrowych ze względu na ich zeroemisyjność i wkład wnoszony do bezpieczeństwa energetycznego w zakresie dywersyfikacji i magazynowania paliw. W uzasadnieniu do Ustawy zauważono, że "nagłe wycofanie" funkcjonujących obecnie elektrowni jądrowych połączone z jednoczesnym zwiększeniem udziału gazu ziemnego i węgla w pokrywaniu zapotrzebowania stanu na energię elektryczną doprowadziłoby do "znacznego wzrostu" emisji CO2 i innych zanieczyszczeń, co wiązałoby się z niekorzystnymi skutkami dla zdrowia publicznego i środowiska.

Fiordaliso zwrócił uwagę na dynamikę zmian klimatu i potencjalny wpływ na środowisko wynikający z natychmiastowego zamknięcia elektrowni jądrowych, które dostarczają około 32 procent energii elektrycznej w stanie New Jersey oraz 90 procent jego czystej energii. Podkreślił również potencjalny wpływ zamknięcia elektrowni na lokalną gospodarkę i stabilność sieci energetycznej.

"Nie podejmujemy tej decyzji z łatwością i brakiem rozwagi. Rada musi zrównoważyć ochronę interesu podatników płacących za to wsparcie z naszą odpowiedzialnością wobec wszystkich obywateli mieszkających w naszym stanie", powiedział Fiordaliso. "Mamy moralny obowiązek wobec naszych współobywateli, aby zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla".

Rada doszła do wniosku, że "obecnie nie występują dobre warunki i nie jest to optymalny moment na usuwanie energii jądrowej z naszego miksu energetycznego, co w konsekwencji spowoduje zwiększenie zanieczyszczenia powietrza i wzrost emisji dwutlenku węgla w naszym stanie", powiedział jej przewodniczący.

Dwa dni przed ogłoszeniem przyznania certyfikatu ZEC, w dniu 16 kwietnia PSEG przedłożył zawiadomienia o planowanym wyłączeniu bloków jądrowych Salem 1, Salem 2 i Hope Creek, które w przypadku Salem 1 miało nastąpić jeszcze w tym roku. Rzecznik operatora elektrowni stwierdził, że w związku z przyznaniem ZEC elektrowniom Salem i Hope Creek powiadomienia o ich wyłączeniu zostaną oficjalnie wycofane.
Firma stwierdziła, że decyzja NJBPU pozwoli stanowi New Jersey uratować "setki milionów dolarów w postaci wyższych kosztów energii, tysięcy utraconych miejsc pracy i zapobiec emisji ton zanieczyszczeń szkodliwych dla środowiska".

Gromadzenie środków na spłatę kredytów rozpocznie się natychmiast. NJBPU przewiduje przekazanie dotacji w wysokości około 100 mln USD dla każdej elektrowni rocznie przez trzy lata. Jeśli zebrane zostanie więcej pieniędzy niż jest to konieczne, te nadwyżki środków zostaną zwrócone podatnikom. Program wsparcia elektrowni zostanie poddany ponownej ocenie po trzech latach jego funkcjonowania. Jeśli przedsiębiorstwa otrzymają dodatkowe finansowanie za pośrednictwem dotacji stanowych lub federalnych, fundusze te będą musiały zostać "uzgodnione" z Radą, podało NJBPU.

Elektrownia jądrowa Salem wyposażona jest w dwa jądrowe bloki energetyczne, w których działają reaktory wodne ciśnieniowe (PWR), każdy o mocy 1090 MWe. Blok Salem-1 działa komercyjnie od 1977 roku i posiada licencję na pracę do 2036 roku, natomiast blok nr 2 rozpoczął pracę w 1981 roku i jest licencjonowany do 2040 roku.

W elektrowni jądrowej Hope Creek działa pojedynczy reaktor z wodą wrzącą (BWR) o mocy 1067 MWe, który wytwarza energię elektryczną od 1986 roku i posiada zezwolenie na pracę komercyjną do 2046 roku.

Oprócz tych dwóch elektrowni jądrowych w stanie New Jersey działała jeszcze elektrownia Oyster Creek z reaktorem BWR o mocy 650 MWe, należąca do Exelon Generation, który został na stałe wyłączony w październiku 2018 roku po 49 latach nieprzerwanej pracy - czytamy w BiznesAlert.pl.
World Nuclear News , BiznesAlert

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE