ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W maju rozprawa apelacyjna ws. pozwu Polocktransneft Druzhba wobec Orlen Lietuva
25.04.2019r. 10:18

Na maj wyznaczono termin rozprawy apelacyjnej w sporze, w którym w 2018 r. sąd oddalił powództwo Polocktransneft Druzhba wobec Orlen Lietuva o 84 mln USD odszkodowania za ropę naftową, która jako tzw. ropa technologiczna pozostawała w magistrali i została wykorzystana przez litewską spółkę.

Poinformował o tym PKN Orlen w opublikowanym w czwartek skonsolidowanym raporcie za I kwartał 2019 r., odnosząc się do "zobowiązań warunkowych" w toczących się postępowaniach z udziałem podmiotów Grupy Orlen.

Orlen Lietuva to litewska spółka zależna PKN Orlen, a Polocktransneft Druzhba jest operatorem białoruskiego odcinka rurociągu "Przyjaźń".

Jak przypomniał PKN Orlen, 21 września 2017 r. Orlen Lietuva otrzymała z sądu pozew Polocktransneft Druzhba "o zapłatę odszkodowania za ropę naftową, która jako tzw. ropa technologiczna od 1992 r. znajdowała się na litewskim odcinku rurociągu +Przyjaźń+ i została wykorzystana przez Orlen Lietuva po tym, jak w 2006 r. działalność tego odcinka została wstrzymana".

"Polocktransneft Druzhba uważa, że ropa ta była jej własnością" - podał w raporcie PKN Orlen informując jednocześnie, że wartość roszczenia wynosi ok. 322 mln zł, czyli - przeliczone kursem z 31 marca 2019 r. - 84 mln USD. Koncern dodał, że "pozew obejmuje również żądanie zapłaty odsetek i kosztów postępowania".

"Orlen Lietuva złożyła odpowiedź na pozew. W dniu 15 marca 2018 r. odbyła się rozprawa. W dniu 29 marca 2018 roku sąd oddalił roszczenie powoda" - podkreślił w PKN Orlen. Jak zaznaczył, Polocktransneft Druzhba wniósł apelację od wyroku oddalającego powództwo, a Orlen Lietuva złożyła następnie odpowiedź na apelację.
"Termin rozprawy został wyznaczony na dzień 6 maja 2019 r." - podał koncern w skonsolidowanym raporcie za I kwartał 2019 r.

PKN Orlen oświadczył jednocześnie, że w ocenie Orlen Lietuva roszczenie Polocktransneft Druzhba "jest bezpodstawne".

Orlen Lietuva, w którym 100 proc. udziałów ma PKN Orlen, jest największym przedsiębiorstwem na Litwie, a jednocześnie największym tamtejszym eksporterem i podatnikiem. Spółka zarządza jedyną rafinerią w krajach bałtyckich, która znajduje się w Możejkach.

Według danych opublikowanych w czwartek przez PKN Orlen, wynik netto Grupy Orlen Lietuva za I kwartał 2019 r. wyniósł 113 mln zł, przy 40 mln zł w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE