ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

W Londynie protesty ekologów m.in. przed giełdą i bankami
25.04.2019r. 11:42

Aktywiści klimatyczni na krótko zablokowali w czwartek ruch kolei miejskiej DLR we wschodnim Londynie, wchodząc na dach pociągu stojącego na ruchliwej stacji Canary Wharf w City, a także wywołali zakłócenia w pobliżu budynków giełdy i dużych banków.

W czwartek grupa protestujących w garniturach zablokowała wejście do londyńskiej giełdy (London Stock Exchange) i dosłownie przykleiła się do ścian budynku wraz z hasłami "Powiedzcie prawdę" i "Nie da się jeść pieniędzy", sprzeciwiając się antyśrodowiskowym działaniom międzynarodowych korporacji.

Ich działanie nie zakłóciło jednak notowań na giełdzie.

Demonstrujący spowodowali również zakłócenia w działaniu DLR, wchodząc na dach pociągu stojącego na stacji Canary Wharf, a następnie rozwijając transparent z napisem "Business as usual = śmierć".

Grupa aktywistów zablokowała ponadto Cannon Street w pobliżu Banku Anglii w City, a kolejna zablokowała ruch kołowy w okolicy Fleet Street, również w centrum Londynu, zatrzymując się pod europejską siedzibą amerykańskiego banku inwestycyjnego Goldman Sachs. "Czego chcemy? Sprawiedliwości klimatycznej. Kiedy jej chcemy? Teraz!" - krzyczeli.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami czwartek to ostatni dzień planowanych protestów grupy Extinction Rebellion (XR, ang. rebelia przeciwko wyginięciu) przeciw bierności władz wobec zmian klimatu. Organizowane od blisko dwóch tygodni protesty zakłócały normalne funkcjonowanie transportu w brytyjskiej stolicy.
Demonstrujący blokowali wcześniej m.in. skrzyżowanie Oxford Circus na słynnej ulicy handlowej Oxford Street, a także plac przed budynkiem brytyjskiego parlamentu i jeden z kluczowych mostów, Waterloo.

W trakcie protestów policja zatrzymała blisko 1,1 tys. osób, a kilkadziesiąt z nich usłyszało zarzuty, co media określiły jako jeden z największych aktów nieposłuszeństwa obywatelskiego we współczesnej historii Wielkiej Brytanii.

Na początku kwietnia przedstawiciele XR rozebrali się do naga w brytyjskiej Izbie Gmin, próbując przerwać jedną z debat dotyczących planowanego wyjścia kraju z Unii Europejskiej.

Ruch domaga się podjęcia pilnych działań w obliczu postępujących zmian klimatu, m.in. przez ogłoszenie "klimatycznego stanu wyjątkowego" oraz wyznaczenie celu osiągnięcia neutralności węglowej do 2025 roku. Brytyjski minister środowiska Michael Gove zgodził się spotkać się z członkami ruchu w celu wysłuchania ich postulatów.

Krytycy inicjatywy wskazują, że Wielka Brytania jest jednym z krajów rozwiniętych, które w największym stopniu ograniczyły emisję gazów cieplarnianych, notując na koniec 2017 spadek emisji o 43 proc. w porównaniu z 1990 rokiem i ok. 2,6 proc. w skali roku.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE