ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Strażacy i energetycy ćwiczyli pod napięciem
25.04.2019r. 12:05

Energetycy Taurona przeprowadzili ze strażakami wspólne ćwiczenia akcji ratowniczych, by jeszcze sprawniej nieść pomoc w sytuacjach kryzysowych. Uczestnicy warsztatów trenowali m.in usuwanie zerwanych przewodów z samochodu podczas wypadku drogowego czy wydostanie osoby nieprzytomnej z pojazdu będącego pod napięciem.

Zainicjowane przez Tauron ćwiczenia ze strażakami miały przede wszystkim zwrócić uwagę na zagrożenia jakie występują w trakcie prowadzenia akcji ratowniczych na czynnych obiektach energetycznych. Ich celem było wdrożenie nawyków bezpiecznego zachowania w trakcie akcji ratowniczych prowadzonych w pobliżu elementów sieci dystrybucyjnej.

Podczas pierwszej serii szkoleń na poligonie Taurona Dystrybucji w Krakowie strażacy i energetycy analizowali zagrożenia czekające na strażaków w trakcie akcji ratowniczych. Uczestnicy koncentrowali się na prawidłowym zachowaniu osób przebywających na czynnych obiektach energetycznych, zaprezentowaniu metod i narzędzi do pracy przy infrastrukturze energetycznej, z których strażacy mogą korzystać podczas akcji ratunkowych i usuwaniu skutków wichur czy powodzi. W takich ekstremalnych sytuacjach działanie straży pożarnej, często poprzedza pracę energetyków przy odbudowie sieci energetycznej i przywróceniu zasilania dla klientów.

- W sytuacjach kryzysowych, kiedy np. na skutek intensywnych wichur dochodzi do zniszczeń i uszkodzeń sieci energetycznej, strażacy i energetycy pracują często w tych samych miejscach i spotykają się z podobnymi zagrożeniami. Stąd widzimy potrzebę wspólnego przygotowania się do takich sytuacji. Podniesie to bezpieczeństwo i skuteczność służb oraz może usprawnić pomoc poszkodowanym - podsumował ćwiczenia Robert Zasina, prezes zarządu TAURON Dystrybucja.

Krakowskie ćwiczenia zostały przeprowadzone w dwóch blokach: teoretycznym i praktycznym. Cześć pierwsza warsztatów dotyczyła rozpoznawania napięcia w sieci dystrybucyjnej po typach konstrukcji wsporczych, zawieszaniu przewodów i stosowanych izolatorów, oznaczeń urządzeń energetycznych oraz komunikowania się i przekazywania informacji w sytuacjach kryzysowych.

Druga część warsztatów była praktyczna i odbywała się na czynnych urządzeniach energetycznych. Pracownicy Taurona zapoznali strażaków ze stosowanym przez pogotowie energetyczne sprzętem BHP oraz sprzętem do prac pod napięciem.

Zrealizowanym celem praktycznym warsztatów było przećwiczenie takich sytuacji jak: likwidacja zagrożenia od urządzeń elektroenergetycznych w miejscu działań przy wykorzystaniu narzędzi do pracy pod napięciem do 1 kV; metoda pracy z odległości, w tym usuwanie zerwanych przewodów z samochodu podczas wypadku drogowego; ewakuacja z pojazdu będącego pod napięciem do 1 kV osoby nieprzytomnej czy skuteczne wyłączenie napięcia w sieci przy użyciu zestawu ratunkowego.

Ćwiczenia dla kolejnych grup odbywają się na poligonie Taurona Dystrybucji przy Głównym Punkcie Zasilania Balicka. Poligon na co dzień służy do szkolenia energetyków, głównie w zakresie prowadzenia prac pod napięciem. Program ćwiczeń zmienia się i jest wspólnie dopracowywany. Po pierwszych, pilotażowych szkoleniach przygotowane zostały stanowiska do demonstracji, jak należy postępować przy obniżonym przewodzie sieci średniego napięcia oraz przy wielostronnym zasilaniu obiektu.
Tauron

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE