ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Prezydent Katowic powołał Radę ds. Poprawy Jakości Powietrza
25.04.2019r. 13:32

Dziewięcioosobową Radę ds. Poprawy Jakości Powietrza powołał prezydent Katowic. Zasiadający w niej eksperci i urzędnicy mają opiniować projekty uchwał związanych z jakością powietrza i proponować korzystne dla środowiska rozwiązania.

"Katowice są liderem w działaniach na rzecz poprawy jakości powietrza" - oświadczył podczas czwartkowej konferencji prasowej prezydent miasta Marcin Krupa. W tym kontekście wymienił m.in. system dopłat do wymiany źródeł ciepła, dofinansowanie zakupu dobrej jakości opału dla osób w trudnej sytuacji materialnej i działania edukacyjne.

"Działań jest dużo i notujemy poprawę, ale nie taką, jakiej oczekiwalibyśmy my i nasi mieszkańcy. Postanowiłem więc powołać Radę ds. Poprawy Jakości Powietrza, złożoną z ekspertów zewnętrznych i urzędników naszego miasta. Liczymy na ich pomysły i wiedzę ekspercką. Nie będziemy szczędzili środków na działania realnie poprawiające jakość powietrza w metropolii" - dodał Marcin Krupa.

Zasiadający w radzie geolog prof. Janusz Janeczek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach przyznał, że jakość powietrza w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii pozostawia wiele do życzenia, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. "Pełną piersią możemy oddychać w wietrzne dni. Wraz ze swoim zespołem badam zanieczyszczenia pyłowe powietrza. Problemem jest nie tylko ich ilość, ale też skład - to nie jest optymistyczny obraz" - wskazał. Jego zdaniem dla poprawy jakości powietrza potrzeba wielu działań - ważna jest nie tylko wymiana kotłów, ale i jakość paliwa czy wyeliminowanie nieuczciwych producentów.
Kardiolog, prezes Polsko-Amerykańskich Klinik Serca prof. Paweł Buszman przypomniał liczne badania potwierdzające, że zanieczyszczenie powietrza - szczególnie pyłami - bezpośrednio przekłada się na większą liczbę incydentów sercowo-naczyniowych oraz zgonów. "Dotyczy to nie tylko osób starszych, ale nawet sportowców - lekarze nieraz mają do czynienia z biegaczami, którzy doznali zawału w efekcie uprawiania sportu w czasie alarmu smogowego. Jako członek rady i lekarz chcę zwracać uwagę na kwestie zdrowia mieszkańców" - powiedział.

Przez trzy lata - od 2015 do 2017 r. - miasto Katowice dofinansowało łącznie wymianę 1495 źródeł ciepła za ponad 11,5 mln zł, a tylko w zeszłym roku - 1071 za ponad 9 mln zł. W 2019 roku planowana jest wymiana ponad 1500 źródeł ciepła za ok. 14 mln zł. W mieście realizowany jest też projekt o wartości 100 mln zł polegający na dociepleniu 45 budynków użyteczności publicznej. Do walki z niską emisją przyczyniają się też kontrole Straży Miejskiej realizowane m.in. z użyciem drona. O ile w 2016 roku co szósta kontrola potwierdzała spalanie śmieci, to w 2018 r. na 4429 przeprowadzonych kontroli już tylko co trzydziesta, co - zdaniem urzędników - potwierdza skuteczność działań edukacyjnych.

W Katowicach działa pierwsze centrum przesiadkowe typu Park and Ride, trwa budowa trzech kolejnych o wartości ponad 260 mln zł; w ostatnim czasie miasto zakupiło też za ponad 100 mln 100 nowoczesnych autobusów, w tym pięć elektrycznych. Dobiega również końca projektowanie nowej linii tramwajowej na południe miasta. Te wszystkie działania mają sprawić, że wielu mieszkańców metropolii przesiądzie się z samochodu na komunikację publiczną, co realnie przyczyni się do zauważalnego spadku emisji zanieczyszczeń.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE