ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Białoruś. Nie będzie marszu opozycji w rocznicę awarii w Czarnobylu
25.04.2019r. 15:57

Po raz pierwszy od 30 lat w stolicy Białorusi nie odbędzie się Szlak Czarnobylski - doroczny marsz środowisk niezależnych upamiętniający awarię elektrowni w Czarnobylu w 1986 r. Władze wydały zgodę, ale zażądały, by organizatorzy opłacili ochronę demonstracji przez milicję.

"Nie chodzi o to, że nie ma pieniędzy, ale chodzi o zasadę. Pryncypialnie odmawiamy" - powiedziała jedna z organizatorek, aktywistka opozycji Wolha Kawalkowa podczas konferencji zwołanej w czwartek w Mińsku.

Władze miasta wystawiły organizatorom rachunek na ponad 5737 rubli białoruskich (ok. 10200 zł). Jest to możliwe na mocy zmian w ustawie o organizacji imprez masowych, które białoruski parlament przegłosował w styczniu.

W efekcie organizatorzy wycofali swój wniosek i po raz pierwszy od trzydziestu lat Czarnobylski Szlak w Mińsku nie odbędzie się. Aktywiści zaapelowali, by zamiast tego chętni wzięli udział w przedsięwzięciach Tygodnia Czarnobylskiego - wykładach i prezentacjach.

Kawalkowa zarzuciła władzom, że zrobiły wszystko, by do demonstracji nie doszło, m.in. wyznaczając aktywistom termin negocjacji na ostatnią chwilę, w czwartek rano. Rozmowy te nie zakończyły się porozumieniem.

Opozycjoniści twierdzą, że nowe przepisy to kolejna stworzona przez państwo przeszkoda, by "Białorusini nie mogli protestować". Ich zdaniem nowe prawo jest sprzeczne z konstytucją, o czym poinformowali w specjalnym piśmie ministra sprawiedliwości.

Organizatorzy Szlaku zadeklarowali solidarność z każdym, kto zechce upamiętnić rocznicę katastrofy, lecz zastrzegli, że nie wzywają do udziału w żadnej nielegalnej akcji.
Jak informuje Radio Swaboda, władze wydały wcześniej zgodę na marsz tradycyjną trasą - od kina Oktiabr na Prospekcie Niepodległości do pomnika ofiar Czarnobyla.

Do katastrofy w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 r. Po wybuchu reaktora położonego w granicach Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej na terytoria białoruskie spadło ok. 70 proc. opadu radioaktywnego, a skażeniu uległo 23 proc. kraju, głównie tereny na południowym wschodzie, zamieszkane przez 1,8 mln ludzi. Z mapy znikło po 1986 roku ponad 430 miejscowości. Za strefę katastrofy ekologicznej władze Białorusi uznały ten obszar dopiero w 1990 r.

Bezpośrednio po katastrofie wydzielono 30-kilometrową strefę, z której zarządzono ewakuację ludności. W strefie zamkniętej, w obwodzie homelskim, na terenie trzech rejonów: narowlańskiego, chojnickiego i brahińskiego znajduje się dziś Poleski Rezerwat Radiacyjno-Ekologiczny obejmujący ponad 2 tys. km kw.

W ostatnich latach tradycyjnym postulatem organizatorów Szlaku Czarnobylskiego jest rezygnacja z budowy na Białorusi elektrowni atomowej.

Elektrownia powstaje w obwodzie grodzieńskim, ok. 20 km od miejscowości Ostrowiec według rosyjskiego projektu AES-2006. Głównym wykonawcą projektu jest Rosatom.Elektrownia będzie się składać z dwóch bloków energetycznych, z których każdy będzie miał reaktor o mocy do 1200 megawatów. Pierwszy blok ma zostać uruchomiony do końca 2019 r., drugi - w 2020 r.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: antymonopol 25.04.2019r. 19:03
I o to chodziło Putinowi.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: sarkazm 26.04.2019r. 08:45
Zastanawiam się, kiedy patent Łukaszenki na demonstracje opozycji zostanie wdrożony w Polsce ....
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE