ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

PGE Energia Ciepła: innowacje sprawdzamy w praktyce
26.04.2019r. 11:51

PGE Energia Ciepła, spółka z Grupy Kapitałowej PGE, planuje przeznaczyć kilka mln zł na badania i rozwój w obszarze poprawy efektywności energetycznej produkcji i dystrybucji ciepła. Do tej pory Spółka zrealizowała już kilkadziesiąt projektów badawczo-rozwojowych, które mają zastosowanie w codziennej eksploatacji elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

Działalnością badawczo-rozwojową w PGE Energia Ciepła zajmuje się Departament Badań i Rozwoju zlokalizowany w Krakowie, który do tej pory zrealizował już kilkadziesiąt projektów, z czego ponad 30 zrealizowano z jednostkami naukowymi (m.in.: Politechnika Wrocławska, Politechnika Krakowska, Politechnika Śląska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Polska Akademia Nauk, Główny Instytut Górnictwa). Projekty są wykorzystywane w codziennej działalności spółki.

Do kluczowych, innowacyjnych projektów realizowanych przez PGE Energia Ciepła należą: produkcja chłodu z ciepła sieciowego, optymalizacja spalania i poprawa elastyczności pracy urządzeń wytwórczych, oczyszczanie ścieków z metali ciężkich, oczyszczanie ścieków ze związków azotu i zagospodarowywanie UPS.

"Interesuje nas przede wszystkim poprawa efektywności energetycznej produkcji i dystrybucji ciepła, czyli optymalizacja kosztowa naszego podstawowego biznesu, dlatego stale ulepszamy technologię oczyszczania spalin i ścieków oraz poprawę elastyczności instalacji wytwórczych. Pracujemy także nad rozwojem produkcji chłodu z ciepła sieciowego, którego wykorzystanie rozwiązuje problem spadku produkcji energii elektrycznej z kogeneracji w okresie letnim." - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Innowacyjny projekt produkcji chłodu z ciepła sieciowego realizowany jest w PGE Energia Ciepła przez Elektrociepłownię "Zielona Góra". Chłód jest wytwarzany za pomocą agregatów adsorpcyjnych, zasilanych gorącą wodą, prosto z sieci ciepłowniczej o mocy chłodzenia odpowiednio 50 i 120 kW. Elektrociepłownia "Zielona Góra" rozważa kolejne projekty w obszarze chłodu z ciepła sieciowego, oparte o rozwiązania hybrydowe tzn. agregaty sprężarkowe zasilane energią elektryczną i absorpcyjne zasilane ciepłem sieciowym pracujące wspólnie.

"PGE Energia Ciepła pracuje także nad własną technologią oczyszczania ścieków ze związków azotu. We współpracy z Instytutem Ochrony Środowiska prowadzimy prace nad technologią biologicznego usuwania azotanów ze ścieków z instalacji mokrego odsiarczania spalin. Opracowywaną technologię zgłosiliśmy do ochrony patentowej. Chcemy ją wdrożyć w innych spółkach Grupy Kapitałowej PGE, a w przyszłości skomercjalizować" - dodaje Wojciech Dąbrowski.

Rocznie wytwarzanych jest w Polsce około 20 mln ton ubocznych produktów spalania (UPS) - popiołów, żużli, gipsu i innych substancji powstających w procesach spalania węgla kamiennego oraz brunatnego. PGE Energia Ciepła wytworzyła w 2018 r. około 1,5 mln t UPS, które są przetwarzane w pełnowartościowe produkty przez dedykowaną spółkę PGE Ekoserwis, będącą liderem na polskim rynku w tym obszarze. PGE Ekoserwis odbiera UPS-y od elektrociepłowni skupionych w PGE Energia Ciepła oraz z elektrowni w Rybniku, jak również od innych wytwórców, a następnie przetwarza je w pełnowartościowe produkty zaspokajające potrzeby wielu gałęzi gospodarki. W myśl idei bezodpadowej energetyki węglowej, PGE Ekoserwis oferuje ponad sto trzydzieści różnorodnych produktów w drogownictwie, górnictwie, budownictwie ogólnym, ale i budownictwie hydrotechnicznym czy uprawach polowych i hodowli zwierząt. Spółka zaopatruje m.in. producentów betonu i prefabrykatów, cementownie, producentów chemii budowlanej, jak również kopalnie czy gospodarstwa rolne. W PGE Energia Ciepła od wielu lat obowiązuje strategia "zero składowania", która oznacza, że cały wolumen produkowanych popiołów i żużli jest zagospodarowywany. Obecnie Spółka zabiega o to, żeby uboczne produkty spalania przestały być traktowane prawnie jako odpady i nie podlegały tzw. regulacjom odpadowym.
PGE Energia Ciepła

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE