ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wszczęto postępowanie ws. udzielenia koncesji na wydobycie węgla brunatnego ze złoża "Złoczew"
30.04.2019r. 12:13

Na wniosek spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna wszczęto postępowanie w sprawie udzielenia koncesji na wydobycie węgla brunatnego ze złoża "Złoczew" - poinformowało we wtorek w swoim obwieszczeniu Ministerstwo Środowiska.

Dokument został podany do publicznej wiadomości m.in. w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie internetowej i tablicy ogłoszeń Ministerstwa Środowiska.

Z obwieszczenia wynika, że na wniosek PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna wszczęto postępowanie w sprawie udzielenia koncesji na wydobycie węgla brunatnego ze złoża "Złoczew", położonym na terenie gminy miejskiej i wiejskiej Złoczew, gminy Burzenin (pow. sieradzki), gminy Ostrówek (pow. wieluński) oraz gminy Lututów (pow. wieruszowski).

Z decyzji ministerstwa cieszy się wójt gminy Burzenin Jarosław Janiak, choć jak zwraca uwagę, nie przesądza ona jeszcze o udzielonej koncesji, "bo mogą tu być jeszcze jakieś proceduralne kwestie do rozstrzygnięcia".

Jak dodał, z punktu widzenia gmin, które są w "orbicie" przyszłej inwestycji to pozytywna informacja, ponieważ oczekiwania społeczne są takie, że przyniesie np. poprawę infrastruktury czy poprawi jakość życia mieszkańców.
Zdaniem wójta wtorkowa decyzja MŚ jest najważniejszym krokiem dla inwestycji. "Ta decyzja może otworzyć drogę do kwestii już typowo technicznych, praktycznych, pozwalających już na realizację inwestycji" - powiedział i dodał, że bez koncesji nie można ruszać z żadnym procesem inwestycyjnym.

Zasoby złoża Złoczew - rozciągające się na przestrzeni ok. 10 km na terenie kilku gmin - szacowane są na kilkaset milionów ton węgla brunatnego. Pod koniec marca ub. roku firma PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna otrzymała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla kopalni węgla brunatnego Złoczew, która otwierała drogę do rozpoczęcia starań o uzyskanie koncesji na wydobycie.

Inwestycja była wielokrotnie krytykowana przez organizacje ekologiczne oraz rolników i przedsiębiorców z obszaru planowanej odkrywki. W ub. roku Greenpeace przedstawił raport, z którego wynikało, że kopalnia doprowadzi do strat dla rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego sięgających ponad 35 mld zł. Przeciwni inwestycji rolnicy i przedsiębiorcy z obszaru planowanej odkrywki założyli Stowarzyszenie "Nie dla odkrywki Złoczew". Według Stowarzyszenia "XXI wiek to nie czas na odkrywki węgla brunatnego". Kopalnia zabierze ponad 6 tys. ha, 33 wioski. Wysiedlone zostaną 3 tys. osób.

Zwolennikami eksploatacji złoczewskich złóż są lokalni samorządowcy, którzy założyli stowarzyszenie wspierające plany PGE. W opinii władz lokalnych w kontekście wyczerpania złoża "Bełchatów", którego zasoby mają być wykorzystane do 2038 roku, uruchomienie odkrywki w Złoczewie warunkuje dalszy rozwój południowo-zachodniej części regionu łódzkiego

Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

KOMENTARZE ( 5 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Energetyk 30.04.2019r. 16:29
Brawo, jest szansa że nie musimy kupować droższej energii za granicą. Niemcy niby walczą o energię odnawialną a sami... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 2 | Najnowsza odpowiedź: 01-05-2019r. 20:19 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Hanna 06.05.2019r. 16:17
Właśnie zakończono wieloletnie i kosztowne planowanie odkrywki Gubin Brody. PGE się wycofało, mimo że obiecywało, no... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Hanna 06.05.2019r. 16:22
Trochę dziwne, że samorząd popiera rozkopanie rolniczej gminy, aby wozić węgiel do oddalonego o prawie 50 km... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 5 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE