ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Naimski: terminal LNG w Gdańsku pozwoli na odbiór 4 mld metrów sześciennych gazu
02.05.2019r. 14:41

Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Piotr Naimski powiedział w czwartek w Brukseli, że planowany pływający terminal do odbioru LNG w Gdańsku pozwoli na przyjęcie dodatkowych 4 mld metrów sześciennych gazu w Polsce.

Nie wykluczył też, że te moce zostaną następnie podwojone - do 8 mld metrów sześć.

W Brukseli trwa w czwartek pierwsze forum energetyczne UE-USA, które ma służyć zwiększeniu eksportu amerykańskiego gazu skroplonego LNG do Europy.

Naimski, który bierze w nim udział, przypomniał, że obok rozbudowy istniejącego terminala LNG w Świnoujściu Polska zadecydowała także o postawieniu pływającego terminala do odbioru gazu skroplonego w Gdańsku. Planowane jest to na lata 2024-2025.

Chodzi o jednostkę FSRU (Floating Storage and Regasification Unit), czyli wyposażoną w pokładowe urządzenia do regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego."Da nam to możliwości dodatkowej przepustowości 4 mld metrów sześciennych (gazu) do 2024-2025. Następnie strategiczne podejście (...) da nam możliwość podwojenia tej przepustowości do około 8 mld metrów sześciennych" - powiedział Naimski.

Jak dodał, pływający terminal zostanie podłączony do polskiego systemu przesyłowego gazu, co pozwoli też na dostarczanie surowca poprzez interkonektory do krajów sąsiednich.

Uczestnicy konferencji, w której bierze udział Naimski, rozmawiali też o możliwościach zwiększenia importu amerykańskiego gazu skroplonego do Europy.

Pełnomocnik rządu tłumaczył, że w tym kontekście nie należy zapominać o budowie niezbędnej infrastruktury. Jak wskazywał, potrzebne są gazociągi w USA, które będą transportować surowiec z pól wydobywczych do terminali, które go skroplą. "Potrzebujemy także infrastruktury transportowej (...) w Europie. Wiemy o wolnych przepustowościach w europejskich terminalach. To prawie porównywalne z rocznym importem z Rosji, więc jest to potencjał. Jednak by go wykorzystać, potrzebujemy tej infrastruktury" - tłumaczył.
Tłumaczył też, że obecnie gazociągi w Europie Centralnej biegną ze wschodu na zachód, a potrzebne będą gazociągi transportujące surowiec na linii północ-południe. W tym celu, jak mówił, Polska buduje niezbędną infrastrukturę, którą będzie można transportować gaz z terminali nad Morzem Bałtyckim nie tylko na rynek polski, ale też do południowych sąsiadów, jak np. na Słowację i dalej na Węgry.

Europoseł i b. premier Jerzy Buzek (PO), który był moderatorem dyskusji na konferencji, powiedział dziennikarzom, że wykorzystanie skroplonego gazu i budowa terminali to dobre rozwiązanie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo dostaw. "Amerykanie zawsze byli zainteresowanie eksportem do naszej części Europy. W tym kontekście budowa terminala w Gdańsku jest całkiem naturalna" - wskazał.

Jak wyjaśnił, to dlatego, że taki terminal - pływający - budowany jest szybko. "Najlepszy przykładem jest terminal w litewskiej Kłajpedzie. Istnieje również możliwość rozszerzania pojemności terminali. To są rozwiązania, które dziś stosuje się najczęściej. Budowanie stałych, dużych terminali też ma swój sens, ale jest znacznie bardziej kosztowne i długotrwałe, a my chcielibyśmy mieć to szybko" - wskazał.

Buzek dodał, że od kilku lat trwa budowa gazociągów, które dostarczają w USA gaz do wybrzeża, jak i samych terminali. "To dla Amerykanów jest biznes, bo ich sektor energetyczny odczuwa brak pieniędzy na inwestycje. Jest tak od dłuższego czasu. Dlaczego? Gazu z łupków jest w USA tak dużo, że doprowadziło to do dużego spadku cen. (...) Jedynym rozwiązaniem dla sektora jest więc rozpoczęcie sprzedaży surowca za granicę" - wskazał. Jego zdaniem jednocześnie dla Europy to może być nie tylko dywersyfikacja dostaw gazu, ale też bardzo dobry interes, jeśli ten gaz nie będzie za drogi.

Stany Zjednoczone są już trzeci rok z rzędu eksporterem netto gazu ziemnego; sprzedają LNG do 35 krajów świata - to ponad dwa razy więcej państw niż przed początkiem prezydentury Donalda Trumpa.

Latem 2018 roku szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oraz prezydent Donald Trump rozmawiali w Waszyngtonie o korzyściach ze zwiększenia eksportu amerykańskiego LNG dla bezpieczeństwa transatlantyckiego. Waszyngton krytykuje kupowanie przez państwa UE gazu od Rosji. Amerykańscy przywódcy zapowiadali zwiększanie eksportu gazu skroplonego do Europy.

Polska realizuje program rozbudowy terminala LNG W Świnoujściu - zwiększenia mocy regazyfikacyjnych z 5 do 7,5 mld metrów sześciennych (moc regazyfikacji terminala ma wzrosnąć o 50 proc.), budowę drugiego nabrzeża przeznaczonego dla mniejszych jednostek pływających, postawienie trzeciego zbiornika na LNG o pojemności 180 tys. metrów sześciennych i budowę bocznicy kolejowej do przeładunku gazu skroplonego na cysterny kolejowe i kontenery ISO. Umowę o dofinansowanie rozbudowy terminala LNG podpisano w kwietniu.

Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 2 )


Autor: algas 03.05.2019r. 10:14
Na atom nas nie stać, węgiel pada czyli najbliższe 15 lat gaz może uratuje bilans.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: kreatywny innowator 06.05.2019r. 11:40
to może zacząć budować rurociągi do przesyłu LNG po kraju w stanie ciekłym
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 2 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE