ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

JSW wybrała technologię, która będzie monitorować górników pod ziemią
02.05.2019r. 14:57

Po trwających prawie rok analizach i testach Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) wybrała technologię do stworzenia w kopalniach jednolitego systemu łączności, identyfikacji oraz monitoringu pracowników przebywających pod ziemią.

"Po żmudnych pracach dwóch zespołów - naukowego i roboczego - udało się nam wybrać technologię opartą o metodę pomiaru sygnału radiowego (RSS), która podczas testów wypadła najlepiej" - poinformował pełnomocnik ds. strategii i rozwoju JSW Artur Dyczko.

Decyzję o podjęciu prac nad wprowadzeniem w kopalniach JSW systemu monitoringu załogi podjęto zaraz po katastrofie w kopalni Zofiówka - 5 maja minie rok od tej tragedii, kiedy po silnym wstrząsie zginęło 5 górników. Akcja ratownicza trwała dwa tygodnie i należała do najtrudniejszych w historii polskiego górnictwa.

Podstawowe kryterium, jakie ma spełniać wdrażany w kopalniach JSW system, to możliwość jednoznacznej identyfikacji i lokalizacji górników pod ziemią w czasie rzeczywistym i możliwie najbardziej precyzyjnie. "W przypadku zniszczenia system musi umożliwiać szybkie odtworzenie danych historycznych i wskazanie ostatniego miejsca przebywania każdego górnika przed zdarzeniem" - wyjaśnił Dyczko.

Przedstawiciele JSW chcą teraz przedyskutować efekty prac działających w spółce zespołów z reprezentantami innych górniczych, spółek, naukowcami i przedstawicielami dozoru górniczego. "Warto też pomyśleć o tym, czy wypracowany przez nas standard mógłby obowiązywać w całym polskim górnictwie" - powiedział Dyczko.
Przedstawiciele JSW podkreślają, że wdrożenie i działanie systemów identyfikacji i lokalizacji pracowników w podziemnych zakładach górniczych jest szczególnie istotne, zwłaszcza w przypadku wystąpienia zdarzeń losowych oraz prowadzenia akcji ratowniczych.

Do testów w JSW zgłosiło się dziewięć firm. Po pierwszej weryfikacji pozostały tylko cztery, które wykorzystywały dwie odrębne technologie monitoringu załogi. Wszystkie były testowane w wyrobiskach dołowych kopalń JSW w takich samych warunkach.

Nad systemami identyfikacji i monitoringu pracują także inne górnicze spółki. Np. w KGHM Polska Miedź stosowany jest podobny system do tego, który wybrano w JSW, choć tam skupiono się na lokalizacji maszyn. Aktualnie monitorowanych jest tam 110 maszyn w czterech oddziałach. Jeśli chodzi o monitoring załogi, to - jak poinformowali podczas konsultacji specjaliści z KGHM - proces ten dopiero się rozpoczyna. W kopalni Bogdanka od czterech lat testowane są systemy monitoringu załogi, ale dotąd nie wybrano tam odpowiedniej technologii. W Polskiej Grupie Górniczej aktualnie testowany jest system w kopalni Staszic.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE