ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Sąd Arbitrażowy zobowiązał Elektrociepłownię Stalowa Wola do zapłaty 333,8 mln zł z odsetkami
02.05.2019r. 15:50

Sąd Arbitrażowy zobowiązał Elektrociepłownię Stalowa Wola, w której pośrednio po 50 proc. akcji mają Tauron oraz PGNiG, do zapłaty na rzecz hiszpańskiej firmy Abener Energia 333,8 mln zł z odsetkami - poinformowały spółki w komunikatach.

Tauron i PGNiG podały, że 25 kwietnia 2019 roku Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie wydał wyrok w sprawie z powództwa Abener Energia przeciwko Elektrociepłowni Stalowa Wola.

Postępowanie przed sądem dotyczyło roszczenia o zapłatę, o ustalenie stosunku prawnego oraz o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli w związku z rozwiązanym kontraktem zawartym pomiędzy hiszpańską firmą Abener Energia jako generalnym wykonawcą i EC Stalowa Wola jako zamawiającym na budowę bloku gazowo-parowego o mocy ok. 400 MW z członem ciepłowniczym w EC Stalowa Wola.

"Na mocy wyroku Sądu Arbitrażowego ECSW została zobowiązana do zapłaty na rzecz Abener Energia kwoty 333 793 359,31 zł wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie oraz kosztami postępowania arbitrażowego" - podały spółki w komunikatach.

50 proc. akcji EC Stalowa Wola posiada Tauron (pośrednio poprzez spółkę zależną Tauron Wytwarzanie), a pozostałe 50 proc. PGNiG (pośrednio przez spółkę zależną PGNiG Termika).
Od wyroku Sądu Arbitrażowego przysługuje skarga do sądu powszechnego o uchylenie wyroku. Jak podano, ECSW przystąpiła do analizy wyroku i jego uzasadnienia celem wniesienia skargi o jego uchylenie.

Tauron poinformował w komunikacie, że dokona analizy wpływu zdarzenia na sytuację finansową grupy.

PGNiG i Tauron podpisały umowę z firmą Abener na budowę bloku gazowo-parowego o mocy 450 MW w Elektrociepłowni Stalowa Wola w kwietniu 2012 roku. Wartość umowy wynosiła 1,57 mld zł netto. Zapowiadano wtedy, że zakończenie inwestycji planowane jest na przełomie 2014 i 2015 roku, a elektrociepłownia zostanie oddana do komercyjnej eksploatacji pod koniec drugiego kwartału 2015 roku. Przy realizacji projektu nastąpiły jednak opóźnienia.

W styczniu 2016 roku EC Stalowa Wola odstąpiła od kontraktu z Abener Energia. Spółka podała wówczas, że Abener Energia naruszył harmonogram oraz istotne warunki techniczne kontraktu, które mają wpływ zarówno na bezpieczeństwo i bezawaryjność pracy bloku, jak i jego przyszłą efektywność i koszty jego pracy.

Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

KOMENTARZE ( 7 )

Rozwiń (Pełna treść komentarza)
Autor: Pytek 02.05.2019r. 16:08
Sąd arbitrażowy uznał, że zarząd elektrowni bezpodstawnie rozwiązał kontrakt. Teraz czekamy na wdrożenie śledztwa i... pełna treść komentarza
Odpowiedzi: 3 | Najnowsza odpowiedź: 13-05-2019r. 14:52 ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 02.05.2019r. 19:49
1. Dla mnie nazywanie prywatnego rozjemcy sądem to jest jest nadużycie. 2. Tauron musi przede wszystkim prześwietlić... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Cris 02.05.2019r. 22:10
Śpiochy Jana B w TPE, którzy wymyślili ten kontrakt dopilnowali żeby przegrać.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: PR 02.05.2019r. 22:41
A skąd takie (wyrok zapadł 25.04) opóźnienie w poinformowaniu rynku o tym fakcie? Czyżby obecny Prezes ECSW... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 7 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE