ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Unipetrol pobiera ropę z czeskich rezerw strategicznych
02.05.2019r. 15:52

Należąca do koncernu Unipetrol rafineria w Litvinovie czerpie ropę z państwowych rezerw strategicznych - poinformował w czwartek prezes czeskiej Administracji Rezerw Materiałowych (SSHR) Pavel Szvagr. Właścicielem Unipetrolu jest PKN Orlen.

O udostępnieniu rezerw strategicznych zdecydował czeski rząd na zamkniętej części posiedzenia we wtorek. Decyzja związana jest z zanieczyszczeniem rosyjskiej ropy płynącej m.in. do Czech przez system rurociągów "Przyjaźń". Rafineria w Litvinovie przerabia właśnie ten surowiec.

Szvagr nie podał ile ropy odbiera Unipetrol z państwowych zapasów. "Udostępnione rezerwy powinny wystarczyć rafinerii na 15-20 dni" - powiedział jedynie. Jego zdaniem tyle czasu powinno wystarczyć na wznowienie dostaw wolnej od zanieczyszczeń, pełnowartościowej ropy systemem "Przyjaźń". "Unipetrol przerabia teraz ropę z rezerw i dzięki temu nie doszło do zatrzymania produkcji w rafinerii w Litvinovie. Nie ma żadnej obawy, że dostawy produktów na czeski rynek mogłyby być zagrożone" - zapewnił Szvagr.

Według Agencji, koszty odbioru ropy z rezerw, a także zwrotu surowca do państwowych magazynów i uzupełnienia zapasów ponosi Unipetrol. Zdaniem Szvagra operacja będzie kosztować 70 mln koron (prawie 3 mln euro). Szef czeskiej agencji zwrócił także uwagę, że o ile odbiór ropy z państwowych zbiorników jest operacją szybką, to ponowne napełnienie zbiorników może trwać kilka miesięcy.
Prezes SSHR zapewnił, że zaopatrzenie w paliwa płynne i produkty ropopochodne jest monitorowane. "W minionym tygodniu utworzyliśmy specjalną komisję, która codziennie otrzymuje od dystrybutorów w Republice Czeskiej informacje, jak rynek jest zaopatrywany" - powiedział i odrzucił wszelkie spekulacje co do możliwości wzrostu cen paliw z powodu problemów z jakością rosyjskiej ropy.

Unipetrol to należąca w całości do PKN Orlen największa w Czechach firma petrochemiczna. Przerabia ropę w rafineriach w Litvinovie oraz Kralupach nad Wełtawą. Rocznie trafia tam około 9 milionów ton tego surowca. Obok ropy z rurociągu "Przyjaźń" Unipetrol wykorzystuje dostawy z Triestu przez rurociąg IKL.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE