ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Szef Naftohazu: Rosja zaczyna negocjacje ws. przesyłu gazu
02.05.2019r. 21:58

Rosjanie nie zakończą do końca bieżącego roku budowy gazociągów omijających Ukrainę, dlatego będą zmuszeni rozmawiać z Kijowem o przesyłaniu gazu przez ukraińskie sieci transportowe - oświadczył prezes ukraińskiego koncernu paliwowego Naftohaz Andrij Kobolew.

Za początek negocjacji uznał on w czwartek wypowiedzi prezydenta Rosji Władimira Putina, który mówił w sobotę w Pekinie, że zaopatrzenie Ukrainy w gaz zależy od tranzytu gazu rosyjskiego przez terytorium tego kraju. Kwestię tranzytu wymienił jako temat ewentualnych rozmów z prezydentem elektem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

"Tak, jak oczekiwaliśmy, Moskwa rozpoczęła negocjacje o przedłużeniu tranzytu gazu od razu po zakończeniu wyborów prezydenckich na Ukrainie. Tę rundę przeprowadził rosyjski prezydent z dalekiego Pekinu" - napisał Kobolew na Facebooku.

"O tym, że Rosja potrzebuje utrzymać tranzyt i o gotowości Gazpromu do zawarcia kontraktu na standardowych, europejskich zasadach nie było, oczywiście, ani słowa. Było o tym, jak to Ukraina zamarznie" - podkreślił.

Kobolew ocenił, że wypowiedzi Putina to przygotowanie do zaplanowanych na maj rozmów z udziałem Komisji Europejskiej, Ukrainy i Rosji. "W KE i wśród ukraińskich uczestników rozmów cena słów Putina jest bardzo dobrze znana. Prawdziwym celem tego występu (Putina) jesteście wy" - napisał.

Szef Naftohazu oświadczył, że Ukraina będzie kupowała gaz od dostawców, którzy zaproponują jej niższe stawki. Według niego cena gazu, który Rosja chce sprzedawać Ukrainie, jest wyższa od oferowanej przez dostawców z krajów unijnych oraz o 47 proc. wyższa od zaproponowanej przez sztokholmski trybunał arbitrażowy.

Kobolew oświadczył, że Ukraina chce mieć z Rosją kontrakt, zgodnie z którym rozliczenia za przesyłany gaz będą dokonywane na podstawie pomiarów na wschodniej, a nie zachodniej granicy Ukrainy, jak dziś.
"Pozwoli to na przeniesienie punktu przekazywania gazu na wschodnią granicę, co oznacza udostępnienie ukraińskiego systemu przesyłowego innym firmom tranzytowym, na przykład europejskim klientom Gazpromu. Albo innym rosyjskim firmom bądź sprzedawcom gazu z Azji Środkowej, jeśli przyłączy się do tego aktywnie UE" - poinformował.

Prezes ukraińskiego koncernu uprzedził, że Rosjanie będą unikali takiego rozwiązania, dlatego należy oczekiwać z ich strony ataków informacyjnych na Ukrainę. Kobolew przekazał, że władze ukraińskie pracują z zachodnimi partnerami nad dodatkowymi dostawami blisko 3 mld metrów sześciennych gazu, by zabezpieczyć się przed ewentualnym kryzysem gazowym.

W sobotę Putin na konferencji prasowej w Pekinie wyraził opinię, że Ukraina "otrzymuje gaz dwa razy droższy, niż mogłaby otrzymywać", i że jeśli nie będzie tranzytu gazu z Rosji, to Ukraina pozostanie bez zaopatrzenia w surowiec.

Przypomniał o wizycie w Rosji, jaką przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie złożyli dwaj prorosyjscy politycy ukraińscy - Wiktor Medwedczuk i kandydat w wyborach prezydenckich Jurij Bojko. Rozmawiali oni wówczas z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem i szefem koncernu Gazprom Aleksiejem Millerem. Nawiązując do tego spotkania, Putin oświadczył, że "strona rosyjska powiedziała, że cena będzie co najmniej o 25 proc. niższa, jeśli będą otrzymywać gaz bezpośrednio od Rosji".

Oświadczył, że jeśli nie będzie tranzytu gazu na Ukrainę, to nie będzie również przesyłania surowca tzw. rewersem, gdyż "rewers jest przecież wirtualny". Według słów Putina "nie ma żadnego realnego rewersu"; rosyjski prezydent nazwał go "oszustwem". Kobolew napisał w czwartek, że to nieprawda, gdyż Ukraina kupuje gaz przesyłany fizycznie z państw zachodnich.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE