ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Papież: obecny system gospodarczy katastrofalny dla Ziemi
03.05.2019r. 14:21

Papież Franciszek ostrzegł w piątek, że obecny system gospodarczy jest katastrofalny dla Ziemi i ponownie zaapelował o jego zmianę. Mówił o tym podczas spotkania z uczestnikami międzynarodowej konferencji pod hasłem "Przemysł górniczy dla dobra wspólnego".

"Kruchy stan naszego wspólnego domu to przede wszystkim rezultat modelu ekonomicznego, realizowanego zbyt długo. To model zachłanny, nastawiony na zysk, mający ograniczony horyzont i oparty na iluzji nieograniczonego wzrostu gospodarczego" - oświadczył papież zwracając się do uczestników sympozjum zorganizowanego przez watykańską Dykasterię do spraw Integralnego Rozwoju Człowieka.

"Choć - jak dodał Franciszek - często jesteśmy świadkami katastrofalnego wpływu na świat natury i życie ludzi, wciąż jesteśmy niechętni zmianom". Wyraził przekonanie, że "siły ekonomiczne" nadal usprawiedliwiają obecny system, w którym przeważa "spekulacja i dążenie do dochodu finansowego" przy lekceważeniu konsekwencji dla godności ludzkiej i środowiska naturalnego.

Papież podkreślił, że konieczna jest "zmiana paradygmatu" we wszystkich dziedzinach aktywności gospodarczej, także w górnictwie.

"Potrzebny jest nam dialog, który skutecznie odpowie tak na wołanie Ziemi, jak i ubogich" - oświadczył.

Taki dialog, zdaniem Franciszka, powinien stać się "normą, a nie wyjątkiem".

Papież położył nacisk na to, że także górnictwo powinno służyć "całej wspólnocie ludzkiej" i uwzględniać dobro lokalnych społeczności. W tym kontekście zaapelował o zwrócenie szczególnej uwagi na wspólnoty rdzennej ludności Amazonii. Nie są one, jak zaakcentował, "zwykłą mniejszością wśród innych, lecz muszą stać się głównymi rozmówcami, szczególnie wtedy, gdy wielkie projekty dotyczą ich przestrzeni".
Franciszek zauważył, że lokalne wspólnoty w różnych częściach świata są obiektem "nacisków", by opuściły swe ziemie i oddały je na cel projektów wydobywczych, rolnych czy hodowlanych, które realizuje się bez troski o naturę i miejscową kulturę.

"Wzywam wszystkich, by szanowali fundamentalne prawa człowieka i głos osób z tych pięknych, ale kruchych społeczności"- apelował papież.

"Po drugie - zaznaczył - działalność górnicza powinna być na służbie człowieka, a nie odwrotnie".

Papież przestrzegał przed "niepohamowaną tendencją", by wydobywać jak najwięcej surowców w możliwie najkrótszym czasie i przerabiać je na produkty. Natura, stwierdził, otrzyma je z powrotem w postaci trujących odpadów. Taka "konsumpcyjna spirala" - ocenił - niesie ze sobą coraz większe ryzyko.

Franciszek mówił też o tym, że w trosce o przyszłe pokolenia należy "do maksimum ograniczyć wykorzystanie zasobów nieodnawialnych", pohamować konsumpcję i rozwijać recykling. Trzeba, wskazywał, zdać sobie sprawę z tego, że stawką jest godność ludzi.

"To my sami jako pierwsi jesteśmy zainteresowani w przekazywaniu takiej planety, gdzie ludzkość, która przyjdzie po nas, mogłaby zamieszkać. To dramat dla nas samych, bo odwołuje się do sensu naszej obecności na tej ziemi" - mówił papież przywołując słowa ze swej ekologiczno-społecznej encykliki "Laudato si".

Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

KOMENTARZE ( 4 )


Autor: Nergal 04.05.2019r. 10:03
Czyńcie ziemie sobie poddaną
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Katolik 04.05.2019r. 22:53
Ziemia- to dar i nasz dom, który powinniśmy szanować i wykorzystywać do życia oraz rozwoju ludzkości (w ten sposób... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Andrzej Jurkiewicz 06.05.2019r. 07:31
Powszechna obecnie filozofia: "wszystko mi się należy i wszystko jest moje" jest filozofią zagłady świata.... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: przesada 06.05.2019r. 08:02
System gospodarczy dla Ziemi jest relatywnie najlepszy z dotychczasowych (m.in. z uwagi na standardy ochrony... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 4 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE