ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wielka Brytania wytwarza użyteczną energię elektryczną z ameryku
07.05.2019r. 12:46

Brytyjskie Narodowe Laboratorium Jądrowe (NNL) i Uniwersytet w Leicester po raz pierwszy na wiecie wyprodukowały użyteczną energię elektryczną wykorzystując pierwiastek chemiczny ameryk. Osiągnięcie to jest postrzegane, jako krok w kierunku potencjalnego wykorzystania tego pierwiastka do zasilania pojazdów kosmicznych w przyszłych misjach badawczych przez okres do 400 lat.

Ameryk (Am) jest pierwiastkiem niewystępującym w przyrodzie. Powstaje on w trakcie rozpadu promieniotwórczego plutonu - który sam jest pierwiastkiem sztucznie wytwarzanym w reaktorze jądrowym. Zespół kierowany przez NNL wyekstrahował ameryk z zapasów plutonu zgromadzonego w Wielkiej Brytanii i wykorzystał ciepło wytworzone przez ten wysoce promieniotwórczy materiał do produkcji prądu elektrycznego, który z kolei rozświetlił małą żarówkę.

Potencjalne wykorzystanie ameryku w radioizotopowych generatorach prądu oznacza przełom w sposobie zasilania aparatury pokładowej sond i statków kosmicznych zmierzających w przestrzeń kosmiczną lub zaopatrywania w energię obiektów zlokalizowanych w trudnych środowiskach na powierzchniach planet, gdzie inne źródła energii, takie jak panele słoneczne, przestają działać. W ten sposób, twierdzi NNL, takie misje kosmiczne mogą kontynuować przesyłanie ważnych obrazów i danych na Ziemię przez wiele dziesięcioleci, o wiele dłużej niż byłoby to możliwe w przypadku innych źródeł energii.

Minister nauki Chris Skidmore powiedział: "Ten niezwykły przełom brzmi jak coś rodem z filmu science fiction, ale jest to kolejny wspaniały dowód na obecność naszych naukowców wśród wiodących światowych społeczności naukowych i uniwersyteckich oraz ich zaangażowanie w utrzymanie Wielkiej Brytanii w samej czołówce rozwoju technologii kosmicznych i badań nad zaspokajaniem potrzeb energetycznych w trudnych środowiskach. Na podstawie takich odkryć możemy tworzyć w przyszłości wysoko wykwalifikowane miejsca pracy, wspierane przez naszą nowoczesną strategię przemysłową i rekordowy poziom rządowych nakładów na badania i rozwój".

Program techniczny mający na celu dostarczenie tego rodzaju źródeł energii działa od kilku lat. Wspierany przez fundusze Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), realizowany jest w ścisłej współpracy pomiędzy NNL i Uniwersytetem w Leicester. Prace European Thermodynamics Ltd, mające na celu pomoc w opracowaniu radioizotopowego generatora termoelektrycznego (RTG) były także istotną częścią tej współpracy. Niezbędne było również wsparcie ze strony agencji Nuclear Decommissioning Authority, która zezwoliła na wykorzystanie plutonu z zapasów Wielkiej Brytanii, znajdującego się pod jej zarządem.

Richard Ambrosi, profesor na wydziale Space Instrumentation and Space Nuclear Power Systems na Uniwersytecie w Leicester, stwierdził: "Aby przesunąć granice eksploracji kosmosu, potrzebne są innowacje w systemach wytwarzania energii, robotyce, pojazdach autonomicznych i zaawansowanym oprzyrządowaniu. Radioizotopowe źródła energii są ważną technologią dla przyszłych europejskich misji eksploracji kosmosu, ponieważ ich użycie doprowadzi do zwiększenia zdolności statków kosmicznych i sond, które dzięki temu będą mogły uzyskać dostęp do odległych, zimnych, mrocznych i niegościnnych środowisk. Jest to ważny krok w osiąganiu tych celów".

Tim Tinsley, dyrektor w NNL, powiedział: "Obraz tej świecącej żarówki jest zwieńczeniem ogromnej ilości specjalistycznych prac technicznych prowadzonych przez zespoły z NNL i Leicester, współpracujących z innymi organizacjami, takimi jak ESA i UK Space Agency. Zdolność Uniwersytetu w Leicester do rozwoju radioizotopowych systemów zasilania została uzupełniona przez doświadczenie NNL w postępowaniu i przerobie ameryku w naszych unikalnych laboratoriach. Wspaniałą jest idea, że coś, co jest odpadem w jednym sektorze przemysłu przetwarzane jest w znaczący atut w innym obszarze".
Dyrektor Tinsley wierzy, że ciepło wydzielone z ameryku po raz pierwszy zostało wykorzystane do wytworzenia energii elektrycznej. "Potrzebny jest dostęp do tego pierwiastka, co nie jest sprawą łatwą. Obecnie w generatorach RTG wykorzystywany jest izotop plutonu Pu-238, którego produkcja jest bardzo skomplikowana i bardzo kosztowna".

Tinsley powiedział, że osiągnięciami NNL zainteresowana jest ESA, która chce mieć system gotowy do zasilania misji księżycowej w następnej dekadzie, a także inne agencje kosmiczne. Istnieje również zainteresowanie aplikacjami na Ziemi, w których źródło zasilania, które potencjalnie może pracować przez 100 lat jest cennym towarem. Nowa technologia opracowana przez NNL może przynieść znaczne korzyści handlowe i eksportowe dla Wielkiej Brytanii.

Rzecznik NNL, Adrian Bull, dodał: "Obecne sondy wykorzystują do zasilania izotop plutonu - ale jego zapas, zgromadzony w trakcie produkcji broni jądrowej, jest coraz mniejszy. Ten sposób wykorzystania ameryku przekształca w atut coś, co jest powszechnie uważane za problem. Nasza praca jest finansowana przez Europejską Agencję Kosmiczną, która jest zainteresowana wykorzystaniem ameryku w przyszłych europejskich misjach kosmicznych".

Pluton nie jest poddawany recyklingowi, zauważa Tinsley. "Wydostajemy z niego ameryk, który byłyby odpadem. Przy wystarczającym zainteresowaniu cały pluton zgromadzony w Wielkiej Brytanii mógłby zostać "oczyszczony" z ameryku, a zwrócony pluton lepiej nadawałby się do dalszego przechowywania lub ponownego wykorzystania, jako paliwo jądrowe".

Bull dodał: "Ameryk zawarty w plutonie stanowi potencjalny problem przy ponownym wykorzystaniu plutonu do produkcji nowego paliwa. Odzyskując ameryk ze starzejących się zapasów plutonu uzyskujemy oddzielony ameryk, a także "czystszy" pluton - do potencjalnego ponownego wykorzystania w cyklu paliwowym. Mamy więc podwójną korzyść z tego procesu".

Keith Stephenson z ESA, stwierdza, że "niezrównana gęstość energii" jądrowych źródeł energetycznych umożliwia cały szereg misji, które w przeciwnym razie byłyby niemożliwe. "Ta udana współpraca między sektorem jądrowym i kosmicznym stworzyła zupełnie nowe możliwości dla Europy i otwiera drzwi do przyszłych ambitnych i ekscytujących badań naszego układu słonecznego", powiedział.
World Nuclear News , CIRE.PL

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE