ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

CENTRUM PRASOWE

Flagowe inwestycje gazowe na Bałtyku zapewnią nam wkrótce energetyczną suwerenność
09.05.2019r. 15:53

Bezpieczeństwo, rozwój i integracja nadbałtyckich rynków gazu to główny temat pierwszego panelu dyskusyjnego otwierającego tegoroczną XXII konferencję Gazterm. Na zaproszenie Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych, który jest partnerem merytorycznym wydarzenia, w dyskusji panelowej udział wzięli znamienici goście - Minister Piotr Naimski - Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Žygimantas Vaičiūnas - Minister Energii Republiki Litewskiej, Ole Egberg Mikkelsen - Ambasador Królestwa Danii w Polsce oraz Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego. Moderatorem dyskusji był Remigiusz Nowakowski, prezes DISE.

Prezes DISE, rozpoczął debatę od pytania do ministra Naimskiego odnośnie tego jaką rolę Morze Bałtyckie odgrywa dziś w polskiej polityce energetycznej oraz czy dobrze wykorzystywaliśmy do niego dostęp w przeszłości?

- Współpraca energetyczna w rejonie Morza Bałtyckiego jest istotnym elementem zaopatrzenia w gaz regionu Trójmorza, który musi być zasilany w energię z innych źródeł niż ze wchodu. Dlatego też Baltic Pipe i terminal LNG to elementy dywersyfikacji - mówił Naimski. Minister podkreślił także że zarówno prace nad gazociągiem jak i rozbudowa terminala LNG przebiegają zgodnie z planem. - Chcemy dodatkowo zbudować pływający terminal LNG, w który zainwestować ma Gaz - System. Umożliwi to nam dostawy gazu także dla sąsiadów na południu, jeśli takie będzie zapotrzebowanie. Szacujemy, że obiekt ten powstanie w najbliższych 5-6 latach. Nasze starania są rozumiane przez Komisję Europejską czego wyrazem są pieniądze przeznaczone na Baltic Pipe na terminal LNG z funduszy CEF, a także fundusze krajowe, ale pochodzące także z UE.

- Po ukończeniu projektów w 2022 roku problem braku suwerenności energetycznej zostanie rozwiązany - podkreślił minister. To projekty, które nie stanowią przedmiotu politycznego sporu i co do nich w Polsce jest pełen konsensus, a głosowanie nad ustawami, które przyspieszają ich realizację znajdują pełne zrozumienie w kraju - dodał Naimski.

Minister Naimski podkreślił także, że Bałtyk to morze, które powinno łączyć. - Suwerenność jest bardzo ważna dla wszystkich ceniących bezpieczeństwo i niepodległość. To, co robimy z Danią, Norwegią, Litwą, Szwecją to działanie w obszarze energii, które wpisuje się w solidarność regionu, jeśli chodzi o zaopatrzenie w energię. Baltic Pipe, terminale LNG, kooperacja z Norwegią, wydobycie tam gazu, czy import LNG z USA to fundamenty tej współpracy. To praktyczne działanie i nasza odpowiedz na niektóre decyzje Niemiec i Rosji - skonkludował Naimski.

O tym co na temat roli Morza Bałtyckiego w polityce energetycznej Litwy oraz Danii mówili w dalszej części panelu Minister Žygimantas Vaičiūnas oraz Ambasador Ole Egberg Mikkelsen już niebawem w kolejnej części relacji z Gazterm 2019.
DISE

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: zgryźliwy 10.05.2019r. 11:03
Towar dalej będzie z importu, tu mowa tylko o niezależności od Rosji. Własny to mamy węgiel...
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE