ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Spory na temat podejścia rządu do polityki klimatycznej przed wyborami w Belgii
10.05.2019r. 11:12

Wizja polityki klimatycznej stała się kością niezgody w kampanii przed majowymi wyborami europejskimi i parlamentarnymi w Belgii. Premier Charles Michel został skrytykowany za przyłączenie się do państw deklarujących neutralność klimatyczną do 2050 roku.

Zdaniem Geerta Bourgeois z Nowego Sojuszu Flamandzkiego (NV-A), partii, która do niedawna współtworzyła koalicję rządową w Belgii, premier Michel nie miał mandatu, żeby podejmować decyzje o dołączeniu do grupy państw opowiadających się za neutralnością klimatyczną UE do połowy XXI wieku.

Liderzy ośmiu krajów - poza Belgią, jeszcze przywódcy Danii, Hiszpanii, Francji, Luksemburga, Holandii, Portugalii i Szwecji - wystosowali wspólny apel w tej sprawie przy okazji czwartkowego nieformalnego szczytu 27 państw Unii Europejskiej w rumuńskim Sybinie.

W deklaracji podkreślono, że ze względu na swoje fundamentalne znaczenie walka ze zmianami klimatycznymi musi być podstawą agendy strategicznej dla UE na lata 2019-2024. Liderzy ósemki wezwali też pozostałe państwa Wspólnoty, by zobowiązały się do osiągnięcia celu zerowych emisji gazów cieplarnianych netto, najpóźniej do 2050 roku.

Dziennik "De Standaard", a za nim inne belgijskie media podały w piątek, że podejście premiera Michela do tej sprawy zostało źle odebrane przez Bourgeois, który jest szefem regionalnego rządu Flandrii, a także liderem listy Nowego Sojuszu Flamandzkiego na eurowybory 26 maja. W Belgii tego dnia odbędą się też przedterminowe wybory ogólnokrajowe w efekcie tego, że NV-A wystąpił z koalicji rządowej.

Stało się to właśnie przez politykę klimatyczną, a dokładnie sprzeciw tego ugrupowania wobec przyjęcia przez Belgię Światowego Paktu w sprawie Migracji. NV-A jest znacząca siłą polityczną w Belgii. Według sondaży ugrupowanie to może liczyć na blisko 30 proc. poparcia w zamieszkiwanej przez 6,5 mln osób Flandrii; w całym kraju mieszka 11,3 mln osób.

"Rolą rządu tymczasowego nie jest deklarowanie stanowiska przyszłego rządu w tak ważnej, mające daleko idące konsekwencje sprawie" - oświadczył Bourgeois, którego słowa przytacza dziennik "Le Soir". Minister-prezydent regionu flamandzkiego wytknął przy tym szefowi rządu, że ten nie przeprowadził żadnych konsultacji w tej kwestii.
Michel odpowiedział za pośrednictwem "De Standaard", że miał poparcie rządu federalnego i parlamentu, który przyjął pod koniec 2018 roku, po odejściu z gabinetu przedstawicieli N-VA, rezolucję wzywającą do wzmocnienia celów klimatycznych.

Dodał przy tym, że wskazał w liście do liderów państw, z którymi przyjął wspólną deklarację, że Belgia, ze swoim tymczasowym rządem, nie może przyjmować żadnych wiążących prawnie zobowiązań.

Choć przedstawiciele organizacji zajmujących się ochroną klimatu liczyli na to, że na szczycie w Sybinie "27" zajmie się tym tematem, w przyjętej deklaracji z 10 zobowiązaniami na temat walki z globalnym ociepleniem nie ma ani słowa.

Kwestia długoterminowej polityki klimatycznej UE jednak ma wrócić, bo przed Wspólnotą faktycznie jest decyzja w sprawie celu na 2050 rok. W ubiegłym roku Komisja Europejska przedstawiła swoją wizję zakładającą osiągnięcie neutralności gospodarki dla klimatu do połowy tego stulecia.

Belgijski system polityczny sprawia, że żadna z partii nie ma szans na samodzielne rządzenie po wyborach. Po ubiegłorocznym kryzysie politycznym i rozpadzie koalicji Michel pozostał na czele rządu tymczasowego, jednak obserwatorzy nie spodziewają się, by to on miał kierować kolejnym gabinetem. 26 maja Belgowie zagłosują w wyborach federalnych, wyborach regionalnych i wyborach europejskich.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE