ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Polscy naukowcy i ekolodzy apelują do Niemców o nieodchodzenie od energetyki jądrowej
14.05.2019r. 06:25

Jak czytamy w oko.press, Niemcy zamierzają wyłączyć wszystkie reaktory jądrowe do 2022 roku. Decyzję podjęto po katastrofie w japońskiej Fukushimie. Dotyczy ona także sprawnych elektrowni, które mogłyby nadal produkować energię. Polscy naukowcy i ekolodzy apelują, żeby jeszcze raz rozważyli tą decyzję, apel przygotowała nieformalna inicjatywa FOTA4Climate.

"Ta decyzja działa na niekorzyść nas wszystkich, całej ludzkiej populacji. Kolejność powinna być odwrotna: najpierw odrzucenie węgla, potem odrzucenie atomu" - uważa prof. Szymon Malinowski.

"Jesteśmy w poważnym kryzysie, grozi nam katastrofa z powodu zmian klimatycznych, dlatego pilnie musimy odejść od spalania paliw kopalnych" - mówi OKO.press Andrzej Gąsiorowski z FOTA4Climate.

"Póki co, energia atomowa jest najlepszym narzędziem dekarbonizacji. Wszędzie tam, gdzie zamyka się elektrownie atomowe, natychmiast dochodzi do wzrostu emisji CO2" - dodaje.

Jego zdaniem, nie mamy obecnie efektywnych technologii magazynowania energii z OZE, więc nie jesteśmy w stanie oprzeć się na nich w stu procentach.
"Wszystkie znane mi badania mówią jasno: awarie elektrowni atomowych w Czernobylu i Fukushimie były spektakularne, ale ich konsekwencje dla środowiska i ludzkiego zdrowia były daleko mniej dramatyczne niż to się zwykle przedstawia" - przekonuje prof. Malinowski.

"Rezygnacja z niskoemisyjnej energii jądrowej przed całkowitym odejściem od spalania węgla kamiennego i brunatnego powoduje w krótkiej perspektywie bardzo trudne do przezwyciężenia, problemy techniczne i technologiczne i prowadzi do konieczności posługiwania się innymi paliwami kopalnymi, z gazem ziemnym na czele. To z kolei nie daje oczekiwanych rezultatów w postaci skutecznej i szybkiej dekarbonizacji" - czytamy w apelu.

Jak zwraca uwagę forsal.pl, jednoczesna rezygnacja z węgla pokrywająca się w czasie z likwidacją elektrowni jądrowych spowoduje, że podaż energii na niemieckim rynku energii skurczy się w ciągu najbliższych trzech lat o prawie jedną trzecią. Ratunkiem mają być nowe moce pozyskiwane z OZE i gazu ziemnego, chociaż pomoże to jedynie w niewielkim zakresie, więc i tak konieczny będzie import energii od sąsiadów.

Petycję podpisały znane postacie polskiej ochrony środowiska, m.in. Adam Bohdan (Fundacja Dzika Polska, Obóz dla Puszczy), Agata Brzezińska (Fundacja Aquila) oraz prawnik i publicysta ekologiczny Andrzej Gąsiorowski. Pomysłodawcą jest specjalista efektywności energetycznej i publicysta Adam Błażowski.
oko.press, forsal.pl , CIRE.PL
Zobacz także:

Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 3 )


Autor: zielony 14.05.2019r. 09:50
Panowie ekolodzy w ramach protestu powinni zrezygnować z korzystania z energii elektrycznej.
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: zgryźliwy 14.05.2019r. 10:20
Taki apel z zewnątrz ułatwiałby Niemcom wyjście z twarzą z tej swojej pomyłki. Jestem odporny na teorie spiskowe, ale... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI

Autor: Wydma Lubiatowska 14.05.2019r. 14:57
Drogi profesorze Malinowski, ponieważ, jak widać z pańskiej wypowiedzi, ma pan dużo wolnego czasu, to proponujemy... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 3 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE