ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Aktywiści Greenpeace'u aresztowani za protest na moście w Sydney
14.05.2019r. 06:54

Trzynastu aktywistów organizacji ochrony środowiska Greenpeace zostało aresztowanych we wtorek za to, że wspięli się na jeden z mostów w Sydney, by żądać od rządu Australii natychmiastowych działań w walce ze zmianami klimatu.

Około godz. 5.15 (21.15 w poniedziałek czasu polskiego) ochrona mostu zgłosiła policji, że grupa działaczy wspięła się na słynny Sydney Harbour Bridge. Następnie kilku z nich opuściło się na linach, rozwijając pod mostem kilka transparentów, z których jeden głosił "Niech węgiel przejdzie do lamusa".

Policja przekazała, że protest ekologów nie spowodował zakłóceń w ruchu kołowym, kolejowym ani promowym. Ostatni z protestujących został usunięty z przeprawy po około czterech godzinach od rozpoczęcia policyjnej interwencji.

"Mamy klimatyczny stan wyjątkowy i premier (Australii Scott Morrison) musi posłuchać Australijczyków, którzy już odczuwają tego skutki" - podkreślił przedstawiciel Greenpeace Australia David Ritter. Jak dodał, "węgiel to największy czynnik napędzający zmiany klimatyczne w Australii i pilnie potrzebujemy planu stopniowego odchodzenia od energii węglowej na rzecz czystej energii".

Zmiany klimatu okazały się trudnym tematem dla koalicyjnego, konserwatywnego rządu Morrisona w kampanii przed zaplanowanymi na najbliższą sobotę wyborami parlamentarnymi. Z sondaży wynika, że obóz rządzący traci wiodącą pozycję na rzecz centrolewicowej, opozycyjnej Australijskiej Partii Pracy.
Ostatnie sześć lat u władzy obecnej koalicji naznaczone było wewnętrznymi sporami o politykę ochrony środowiska. Wpływowy prawicowy elektorat Morrisona żąda od niego, by wspierał krajowy przemysł węglowy, przez co rząd - jak pisze Reuters - ma trudności z przekonaniem wyborców, że rzeczywiście zamierza walczyć ze zmianami klimatu.

Przedłużająca się susza na południowym wschodzie kraju sprawiła, że kwestie klimatyczne stały się w kampanii ważnym tematem.

Morrison zapowiedział, że Australia ograniczy emisję gazów cieplarnianych zgodnie ze zobowiązaniem podjętym w ramach paryskiego porozumienia klimatycznego z 2015 roku. Jednocześnie podkreślał, że realizacja ambitniejszych celów zaszkodziłaby krajowej gospodarce.

Australia zobowiązała się do zredukowania emisji gazów cieplarnianych o 26 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomem emisji w 2005 roku.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: max 14.05.2019r. 07:46
I bardzo dobrze - jeszcze po gumie w tyłek każdemu.... Małolatom się zadymy zachciało. Prześledzić źródła... pełna treść komentarza
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE