ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Raport: Europa zużywa zbyt dużo zasobów naturalnych
14.05.2019r. 11:25

Mieszkańcy Europy zużywają nieproporcjonalnie dużo zasobów naturalnych - informuje raport Global Footprint Network oraz WWF. Gdyby każdy człowiek wpływał na środowisko tak samo, jak przeciętny obywatel UE - to "roczne" zasoby Ziemi byłyby zużywane już 10 maja.

Jak piszą jego autorzy, Europejczycy emitują zbyt dużo dwutlenku węgla, za dużo jedzą, zużywają za wiele drewna i zabudowują zbyt duże obszary.

Gdyby każdy mieszkaniec Ziemi miał taki sam wpływ na środowisko, jak przeciętny obywatel UE - to zasoby, które nasza planeta jest w stanie odnowić w ciągu roku, byłyby zużywane już 10 maja. Chodzi o emisję dwutlenku węgla przekraczającą możliwości absorbowania go przez ekosystemy, rośliny zniszczone w następstwie wylesień, nadmierne połowy ryb, erozję gleb oraz wymieranie gatunków. Obywatele UE zużywają obecnie dwa razy więcej zasobów, niż są w stanie co roku odtworzyć europejskie ekosystemy. Import produktów takich, jak olej palmowy, soja, kakao i kauczuk z wylesionych części Ameryki Łacińskiej, Afryki i Azji również ma duży wpływ na bioróżnorodność i zasoby naturalne.

Choć Europę zasiedla tylko 7 proc. światowej populacji, ludność tego kontynentu wykorzystuje aż 20 proc. biologicznego potencjału Ziemi do regeneracji (biocapacity). Gdyby każdy mieszkaniec Ziemi konsumował jak Europejczyk, potrzebne byłyby zasoby 2,8 planety. Gdyby UE była krajem, jej ślad ekologiczny byłby mniejszy tylko od USA i Chin.
Światowa konsumpcja przekroczyła dostępne zasoby już w roku 1986 r. W roku 1987 New Economics Foundation wprowadziła Dzień Długu Ekologicznego w celu wywołania publicznej debaty nad tym zjawiskiem. Wówczas przypadał on 19 grudnia i w każdym kolejnym roku dzień ten wypadał wcześniej niż w poprzednim (w roku 2018 dla całej Ziemi był to 1 sierpnia).

Nowa analiza jest pierwszą poświęconą wyłącznie Europie. Pomiędzy poszczególnymi krajami widoczne są duże różnice. W roku 2016 uzależniony od węgla Luksemburg zużywał odnawialne zasoby już w połowie lutego, Polska w połowie maja, a Rumunia 12 lipca. Natomiast w krajach takich jak Kuba, Maroko czy Niger, Dzień Długu Ekologicznego przypada w grudniu.

"To nie tylko nieodpowiedzialne, ale wręcz niebezpieczne. Potrzebne są pilne działania, a przywódcy UE muszą wykazać wolę polityczną, aby potraktować tę sytuację jako sytuację nadzwyczajną i postawić nas na drodze ku zrównoważonej przyszłości Europy" - powiedziała Ester Asin, dyrektor Biura Polityki Europejskiej WWF. - "Unijny Dzień Długu Ekologicznego jest wyraźnym przypomnieniem, że konsumpcja w UE przyczynia się do zbliżającego się załamania ekologicznego i klimatycznego Ziemi."

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE