ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Putin podpisał nową doktrynę bezpieczeństwa energetycznego kraju
14.05.2019r. 13:54

Prezydent Władimir Putin podpisał nową doktrynę bezpieczeństwa energetycznego, która m.in. głosi, że sankcje i przeciwdziałanie rosyjskim projektom energetycznym przeszkadzają udziałowi Rosji w zapewnieniu międzynarodowego bezpieczeństwa energetycznego.

"Udziałowi Federacji Rosyjskiej na pełną skalę w zapewnieniu międzynarodowego bezpieczeństwa energetycznego przeszkadzają działania o charakterze ograniczającym, wprowadzone przez obce państwa wobec FR, w tym w odniesieniu do branży naftowej i gazowej jej kompleksu paliwowo-energetycznego" - głosi dokument podpisany przez prezydenta Rosji we wtorek.

Przeszkodę taką stanowi również "przeciwdziałanie, wywierane przez obce państwa i organizacje międzynarodowe" w odniesieniu do "projektów w sferze energetyki realizowanych z udziałem FR" - napisano w doktrynie.

Wśród wyzwań zewnętrznych dla bezpieczeństwa energetycznego Rosji wymieniono m.in. wzrost produkcji gazu skroplonego na świecie i kształtowanie się globalnego rynku gazu skroplonego. Do owych wyzwań zaliczono także takie czynniki zewnętrzne, jak przemieszczenie się centrum światowego wzrostu gospodarczego w region Azji i Pacyfiku czy spowolnienie wzrostu popytu na nośniki energii na świecie.

Jako zagrożenie polityczne dla bezpieczeństwa energetycznego określono stosowanie przez inne państwa mechanizmów prawa międzynarodowego, wynikających z umów i mechanizmów finansowych "w celu wyrządzenia szkody kompleksowi paliwowo-energetycznemu RF i ogółem jej gospodarce".

W doktrynie jest też mowa o "dyskryminacji organizacji rosyjskich" na światowych rynkach energetycznych poprzez "zmiany międzynarodowych regulacji normatywnych i prawnych w sferze energetyki", w tym "pod pretekstem dywersyfikacji źródeł importu" energii. Jako zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Rosji oceniono ponadto ograniczenie dostępu instytucji rosyjskich do nowoczesnych technologii i sprzętu i możliwości przyciągnięcia finansowania przez podmioty rosyjskie.
Dokument nakreśla także różnorodne wyzwania, czynniki ryzyka i zagrożenia o charakterze wewnętrznym i transgranicznym dla bezpieczeństwa energetycznego Rosji.

Nowa doktryna, która obejmuje perspektywę na lata 2025-2030, zastąpi poprzednią z 2012 roku.

Wśród różnych kierunków działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Rosji dokument przewiduje rozwijanie infrastruktury kompleksu paliwowo-energetycznego m.in. na Krymie - anektowanym przez Rosję w 2014 roku - oraz w obwodzie kaliningradzkim. Jako jedno z zadań mających na celu technologiczną niezależność rosyjskiej energetyki wskazano rozwój wewnętrznego rynku gazu skroplonego.

Minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak mówił pod koniec 2018 roku, zapowiadając doktrynę, iż przewidziano w niej kroki mające na celu obronę interesów rosyjskich z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego. Jako jeden z kierunków minister wymienił wzmożone prace w celu zastępowania importu produkcją krajową. Celem miałoby być przestawienie przemysłu rosyjskiego w zakresie "krytycznych technologii" w pełnym zakresie na własną produkcję - mówił Nowak.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Audax
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE