ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
GAZOPROJEKT
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Wiceprezes Zawartko: Budowa zintegrowanego rynku gazu wymaga realizacji ambitnego planu inwestycyjnego
14.05.2019r. 14:22

- Budowa zintegrowanego rynku gazu ziemnego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej jest jednym z głównych celów europejskiej polityki energetycznej i determinuje rozwój systemów przesyłowych gazu w krajach członkowskich - powiedział wiceprezes Gaz-System Artur Zawartko podczas panelu "Polski hub gazowy", zorganizowanego w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego, 14 maja 2019 r. w Katowicach.

Zdaniem wiceprezesa Zawartko rozbudowa krajowego systemu przesyłowego, w tym dwukierunkowych połączeń międzysystemowych, sprzyjają budowie zintegrowanego i konkurencyjnego rynku gazu w regionie. - Wykorzystując geograficzne położenie Polski, nasz system będzie mógł pełnić rolę tranzytową - dodał. Podkreślił również, że aby możliwe było utworzenie wewnętrznego rynku gazu ziemnego w ramach UE, w pierwszej kolejności muszą nastąpić zmiany w zakresie kierunków i źródeł dostaw.

Wiceprezes zaznaczył, że naturalnymi partnerami dla Gaz-System w procesie integracyjnym są operatorzy systemów przesyłowych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz rejonu Morza Bałtyckiego.

- Realizowane i planowane przez nas projekty infrastrukturalne w sektorze gazowym takie jak np. projekt Baltic Pipe, rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu, pływający terminal FSRU w Zatoce Gdańskiej czy połączenia transgraniczne z naszymi sąsiadami sprawiają, że Polska spełnia wszystkie wymagania w zakresie bezpieczeństwa dostaw i odporności na kryzysy gazowe - powiedział.

Zwrócił uwagę, że Polska posiada narzędzia rynkowe, które pozwalają na utworzenie regionalnego centrum dystrybucji gazu. - Jednym z nich ich jest utworzona w 2014 r. przez Gaz-System Platforma GSA, służąca do rezerwacji przepustowości w punktach połączeń międzysystemowych na granicach pomiędzy sąsiadującymi państwami - powiedział prezes Zawartko. To narzędzie IT umożliwiające operatorom systemów przesyłowych oferowanie przepustowości poprzez aukcje zgodnie z przepisami prawa UE.

- Już teraz z tego rozwiązania korzysta Gaz-System czy operator systemu przesyłowego w Czechach. To gotowe rozwiązanie, z którego korzystać mogą również pozostali operatorzy, w tym m.in. z państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej - dodał.
W panelu "Polski hub gazowy" uczestniczyli także m.in. wiceminister energii Tomasz Dąbrowski i prezes Polskie LNG Paweł Jakubowski.

Z kolei w panelu pt. "Globalny rynek LNG" udział wziął dyr. Sławomir Sieradzki z Pionu Rozwoju Rynku Gazu w Gaz-System , który mówił o strategicznej perspektywie rozwoju rynku LNG w Polsce związanej z rozbudową Terminalu LNG w Świnoujściu i planowaną budową terminalu pływającego.

- Inwestycje związane z LNG to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na gaz w Polsce i gwarancja dodatkowych dostaw w tej części Europy, niezależnych od dominującego w tej chwili jednego dostawcy tego surowca - podkreślił.

Uczestnikami panelu byli również m.in.: pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, minister energii Litwy Žygimantas Vaičiūnas, dyrektor generalny ds. energii w Komisji Europejskiej Dominique Ristori oraz prezes Polskie LNG Paweł Jakubowski.

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
Elektrix
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Innsoft
Innsoftcire
©2002-2019
mobilne cire
IT BCE