ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

EDPR: niższa produkcja energii wiatrowej, ale wyższe ceny
14.05.2019r. 15:29

Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, EDP Renewables (EDPR), jeden z największych producentów energii wiatrowej na świecie, w tym czołowy producent energii wiatrowej w Polsce, utrzymał wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2019 r. na poziomie zbliżonym do ubiegłorocznego. Elektrownie wiatrowe portugalskiej grupy wyprodukowały mniej energii, za to EDPR uruchomił znaczący potencjał nowych wiatraków, a także sprzedawał energię po wyższych cenach.

EDPR podał, że jego przychody za pierwszy kwartał 2019 r. wyniosły 521 milionów euro, co jest wynikiem o 1 proc. gorszym niż odnotowany w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Na mniejszą sprzedaż - mimo uruchomienia znaczącego, nowego potencjału wytwórczego - miały wpłynąć przede wszystkim gorsze warunki wietrzności odnotowane na kluczowych rynkach, ale także zakończenie 10-letnich ulg podatkowych na rynku wiatrowym w USA.

Skutki obydwu zjawisk miały zostać złagodzone dzięki zwiększonej mocy operacyjnej, wyższej średniej cenie sprzedaży oraz korzystnym różnicom kursowym.

Produkcja czystej energii elektrycznej przez elektrownie EDPR wyniosła w pierwszych trzech miesiącach br. 8,4 TWh i była niższa o 4 proc. r/r., co wynikało z mniejszego wykorzystania mocy - 34 proc. wobec 38 proc. w I kw. 2018 r.

Z drugiej strony średnia cena sprzedaży energii wzrosła o 3 proc. r/r, co było spowodowane odbiciem się cen w Europie Zachodniej, wyższymi cenami w USA i kursami walut.

Pozostałe przychody operacyjne wyniosły 25 mln euro i były o 13 mln euro wyższe w porównaniu do pierwszego kwartału 2018 r. Wzrost rok do roku firma ma zawdzięczać głównie dodatkowym przychodom ze sprzedaży 80 proc. udziałów w portfelu aktywów w Ameryce Północnej o mocy 499 MW, na czym EDPR miał zarobić 10 mln euro. Sprzedaż nastąpiła w grudniu 2018 r., a jej skutki zmaterializowały się w I kw. 2019 r.

- Wynik operacyjny pokazuje, że firma osiąga cele rozwoju i znacząco przewyższa założenia budżetowe. EDPR już ma zapewnione ponad 40 proc. z zaplanowanych 7 GW nowych mocy na lata 2019-22. Obejmuje to nie tylko obiekty lądowe, ale także offshore, energię słoneczną i dywersyfikację geograficzną - komentuje João Manso Neto, szef EDPR.

EBITDA portugalskiej grupy wypracowana w I kwartale 2019 r. wyniosła 385 mln euro (+1 proc. r/r), a zysk EBIT osiągnął 233 mln euro w porównaniu do 252 mln euro w I kw. 2018 r.

Koszty finansowe netto wzrosły do 96 mln euro w porównaniu z 53 mln euro przed rokiem, co miało być efektem dodatkowych 15 mln euro zaksięgowanych w I kwartale 2018 r. ze względu na sprzedaż udziałów w projekcie offshore w Wielkiej Brytanii, 7 mln euro wynikających z zastosowania standardów sprawozdawczości finansowej MSSF 16 do nowych umów dzierżawy oraz wyższej średniej kwoty zadłużenia i odsetek ze względu na różną konfigurację walutową.

Natomiast zysk netto EDPR wyniósł 61 mln euro w porównaniu z 94 mln euro w pierwszym kwartale 2018 r.

Zadłużenie netto EDPR w I kwartale 2019 r. wyniosło 3,615 mld euro, rosnąc o 556 mln euro w porównaniu z grudniem 2018 r.

Na koniec marca br. EDPR zarządzał globalnyi aktywami wiatrowymi o mocy 11,7 GW zlokalizowanymi w 11 krajach, z czego 11,3 GW ma charakter w pełni skonsolidowany, a 371 MW obejmuje udziały w kapitale.
W ciągu ostatniego roku portfel EDPR zwiększył się o 703 MW, w tym 318 MW w Ameryce Płn., 249 MW w Europie i 137 MW w Brazylii.

Natomiast w pierwszym kwartale 2019 r. EDPR wybudował 62 MW w Europie, w tym 47 MW w Portugalii i 15 MW we Francji. Rozpoczęto także modernizację farmy wiatrowej o mocy 24 MW w północnej Hiszpanii, co dało dodatkowe 38 MW w roku bieżącym. Według stanu na koniec marca EDPR posiadał ponadto 684 MW mocy w budowie.

W 2018 roku EDPR odnotował łączne przychody w wysokości 1 697 mln EUR (-7 proc. r./r.). Do najważniejszych, wymienionych przez firmę czynników kształtujących poziom przychodów należały: wzrost produkcji (+3 proc. r./r. oraz +38 mln EUR r./r.), niższa średnia cena sprzedaży (-9 proc. r./r. oraz -71 mln EUR r./r.), niekorzystny wpływ różnic kursowych (-46 mln EUR r./r.) oraz zaplanowane wygaśnięcia specjalnych instrumentów podatkowych w postaci 10-letnich ulg podatkowych w USA (-51 mln EUR).

Wypracowana w ubiegłym roku EBITDA portugalskiej grupy osiągnęła poziom 1 300 mln EUR (-5 proc. rok do roku). Mimo niższych przychodów i gorszego wyniku EBITDA, spółka osiągnęła w ubiegłym roku wyższy zysk netto w wysokości 313 mln euro, co oznacza wzrost o 14 mln euro w porównaniu do zysku netto za rok 2017.

Ostatnio portugalski koncern poinformował, że sprzeda większościowe udziały, które posiadał w farmach wiatrowych zlokalizowanych w kilku europejskich krajach, w tym 388 MW we Francji, 348 MW w Hiszpanii, 191 MW w Portugalii oraz 71 MW w Belgii. Razem chodzi o aktywa o łącznej mocy 997 MW, w których EDPR posiadał z reguły po 51 proc. udziałów. Na transakcji EDPR ma zarobić około 800 mln euro.

EDPR należy do najaktywniejszych inwestorów w dotychczasowej historii polskiego rynku wiatrowego. Portfolio portugalskiej grupy w Polsce obecnie wynosi 418 MW. Inwestor eksploatuje w naszym kraju siedem lądowych farm wiatrowych, z których energia jest rozliczana w systemie zielonych certyfikatów.

Mniejszościowym udziałowcem w polskich aktywach wiatrowych EDPR jest chiński koncern China Three Gorges (CTG).

W listopadzie ub.r. wywodzący się z Portugalii koncern zabezpieczył 15-letnie wsparcie dla nowego projektu o mocy 38 MW dzięki wygranej w aukcji dla farm wiatrowych. Inwestycja zostanie zrealizowana do 2020 r. na terenie gminy Korsze, w północno-wschodniej części Polski.

W 2018 roku farmy wiatrowe EDPR w Polsce wyprodukowały w sumie 919 GWh energii elektrycznej, czyli o 16 proc. mniej niż w roku 2017 (1093 GWh). W ubiegłym roku polskie wiatraki EDPR pracowały ze średnim współczynnikiem obciążenia 25 proc. wobec 30 proc. rok wcześniej.

Mimo odnotowanego w ubiegłym roku wzrostu cen energii elektrycznej oraz zielonych certyfikatów polski oddział EDPR miał w ubiegłym roku stratę.

Wynik polskiego oddziału EDPR za 2018 rok (przed opodatkowaniem) miał wynieść -7 mln euro (ujemny wynik, na poziomie -1 mln euro, portugalska firma zanotowała jeszcze tylko w Rumunii).

Jak tłumaczył polski oddział EDPR w odpowiedzi na pytania wysłane przez portal Gramwzielone.pl, na negatywny wynik miały wpływ "odpisy aktualizacyjne projektów jak również odpis wartości inwestycji w spółkach, których realizacja w świetle obowiązujących regulacji lokalizacyjnych nie była możliwa".

Dodaj nowy Komentarze ( 0 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE