ENERGETYKA, RYNEK ENERGII - CIRE.pl - energetyka zaczyna dzień od CIRE
Właścicielem portalu jest ARE S.A.
ARE S.A.

SZUKAJ:PANEL LOGOWANIA

X
Portal CIRE.PL wykorzystuje mechanizm plików cookies. Jeśli nie chcesz, aby nasz serwer zapisywał na Twoim urządzeniu pliki cookies, zablokuj ich stosowanie w swojej przeglądarce. Szczegóły.


SPONSORZY
ASSECO
PGNiG
ENEA

Polska Spółka Gazownictwa
CMS

PGE
CEZ Polska
ENERGA

SERWIS INFORMACYJNY CIRE 24

Woźny: chcemy, by do końca 2020 r. powstał "CEPiK" dla kotłów
14.05.2019r. 18:49

Chcielibyśmy, by do końca 2020 r. powstała krajowa ewidencja palenisk domowych, czyli taki "CEPiK" dla kotłów grzewczych - mówił we wtorek w Katowicach pełnomocnik premiera ds. programu "Czyste powietrze" Piotr Woźny. Dodał, że w ewidencji mieliby pomóc kominiarze.

Woźny przypomniał podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, że w Polsce jest ok. 5,5 mln domów jednorodzinnych, z czego ok. 3,5 mln jest opalanych węglem. Te informacje nie są jednak do końca sprawdzone.

"Wiemy wszystko o wysokiej emisji (przemysłowej - PAP), ponieważ ponad 28 tys. emitentów zarejestrowanych jest w KOBIZE (Krajowym Ośrodku Bilansowania i Zarządzania Emisjami - PAP). Ale prawda jest taka, że generalnie o niskiej emisji, czym opalane są budynki, nie wiemy praktycznie nic" - przyznał pełnomocnik.

Woźny przypomniał, że pilotażowy program ewidencji kotłów grzewczych prowadzony jest obecnie w dziewięciu gminach. Koszt pilotażu to ok. 8,8 mln zł, grant finansowany jest z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
"Chcemy zaprząc do pomocy branżę kominiarską, jest ona bardzo ważnym elementem tej układanki. W Polsce mamy 5 tys. mistrzów kominiarskich, którzy przeprowadzają obowiązkowe kontrole przewodów wentylacyjnych. Chcielibyśmy, by przy okazji takich kontroli do bazy danych trafiła informacja, jaki rodzaj kotła jest w domu" - wyjaśnił pełnomocnik.

Według niego pilotaż mógłby się zakończyć w ciągu kilku miesięcy, a jeśli znajdzie się dalsze finansowanie, to gotowa informatyczna baza danych o stosowanych w domach kotłach grzewczych mogłaby powstać do końca 2020 roku.

"Jestem przekonany, że jeżeli stworzymy taki system informatyczny, taki CEPIK, gdy wypełnimy go danymi, to beneficjentami będziemy wszyscy" - powiedział. "Będziemy mogli efektywniej wydawać pieniądze na walkę z niską emisją" - dodał.

Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W SERWISACH TEMATYCZNYCH

KOMENTARZE ( 1 )


Autor: mam dom z 15.05.2019r. 10:22
.. z 52 roku. Kominiarza chyba nigdy w nim było ;)
ODPOWIEDZ ZGŁOŚ DO MODERACJI
Dodaj nowy Komentarze ( 1 )

DODAJ KOMENTARZ
Redakcja portalu CIRE informuje, że publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu CIRE. Redakcja portalu CIRE nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Przesłanie komentarza oznacza akceptację Regulaminu umieszczania komentarzy do informacji i materiałów publikowanych w portalu CIRE.PL
Ewentualne opóźnienie w pojawianiu się wpisanych komentarzy wynika z technicznych uwarunkowań funkcjonowania portalu. szczegóły...

Podpis:


Poinformuj mnie o nowych komentarzach w tym temacie


PARTNERZY
PGNiG TERMIKA
systemy informatyczne
Clyde Bergemann Polska
PAK SERWIS Sp. z o.o.
ALMiG
GAZ STORAGE POLAND
GAZ-SYSTEM S.A.
Veolia
PKN Orlen SA
TGE
Savangard
Tauron
DISE
BiznesAlert
Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych ORPA.PL
Energy Market Observer
Gazterm
Innsoftcire
©2002-2020
mobilne cire
IT BCE